Zoran Milanović relativni je pobjednik prvog kruga predsjedničkih izbora u Hrvatskoj, a prema istraživanju koje je objavio Dnevnik Nove TV vodi i u drugom krugu i to prilično ubjedljivo, u odnosu na rezultate iz prvog kruga, prenosi Indeks.
Milanović povećao prednost
Zoran Milanović bi, da se danas održavaju predsjednički izbori, osvojio 48,4 odsto glasova, a Kolinda Grabar-Kitarović njih 41,1 odsto. Neodlučnih je 10,4 odsto.
Zoran Milanović mogao bi računati, ako ih ubjedi da izađu na birališta, na 100 odsto glasova glasača Darija Јuričana i Dejana Kovača, zatim 86 odsto glasova glasača Dalije Orešković i 80 odsto glasača Katarine Peović, ali i 69 odsto birača Mislava Kolakušića i 63 odsto birača Ivana Pernara.
Milanović može da računa na gotovo trećinu Škorinih glasača
Kolinda Grabar-Kitarović pak može računati na 64 odsto birača Miroslava Škore, a Zoran Milanović na 28 odsto.
Da je drugi krug nova igra pokazuje i ovo istraživanje. Zoran Milanović tako dobija 51 odsto glasova mladih do 29 godina, ali i 60 odsto birača od 30 do 44 godine. Može računati na 56 odsto birača sa visokom stručnom spremom i 52 odsto birača u gradovima. U prednosti je u Zagrebu sa 54 odsto, sjevernoj Hrvatskoj sa 53 odsto te u Primorju i Istri sa 60 odsto. Kolinda Grabar-Kitarović pak može računati na većinu birača od 45 do 59 godina, njih 52 odsto.
Oni s osnovnom školom u većini biraju Kolindu
Oni s osnovnom školom bi većinski, odnosno njih 46 odsto, glas bi dali Kolindi Grabar-Kitarović, a većinsku podršku ima i među biračima na selu – 52 odsto.
Kolinda Grabar-Kitarović pobeđuje u Slavoniji sa 52 odsto, Baniji i Kordunu sa 63 odsto te Dalmaciji sa 44 odsto. Većina građana odlučila je kome će dati glas još mnogo prije izbora – njih 53 odsto. Ali 21 odsto odlučilo je za koga će glasati tek nakon objave svih kandidatura. U završnici kampanje 16 odsto građana Hrvatske je odlučilo kome će dati glas, a na sam dan izbora njih 9 odsto. Neodlučno je bilo svega 1 odsto.
Istraživanje je sprovela agencija IPSOS na 1027 građana Republike Hrvatske metodom telefonskog anketiranja. Istraživanje je provedeno 23. decembra 2019. godine. Maksimalna pogreška uzorka iznosi +/- 3,1 odsto, a za rejtinge stranaka +/-3,7 odsto.
Izvor: sputniknews.com