Sve do sada, jedina stvar za koju su naučnici mislili da znaju sa sigurnošću jeste da je njeno gravitacijsko “povlačenje” tako jako da čak ni svjetlo ne može pobjeći. Ali, pazite sad – NASA je prvi put u istoriji snimila nešto kako izlazi iz crne rupe.
Novi podaci iz NASA-ine misije “Svift” i Nuklearnog Spektroskopskog Teleskopa (NuSTAR) uočili su gigantsku erupciju svjetlosti koja izlazi iz centra supermasivne crne rupe u sazvježđu Pegaza, koji je udaljen od nas 324 miliona svjetlosnih godina.
Novi nalazi sugerišu to da kada se korone, koje su izvori čestica sa ogromnim energetskim nabojima, stvaraju oko crne rupe, mogu se odjednom “ispucati” iz rupe, što rezultira snopom svjetlosti rendgenskih zraka.
– Ovo će nam pomoći da shvatimo kako supermasivne crne rupe “napajaju” neke od najsvjetlijih objekata u svemiru – kazao je Den Vilkins, sa Sent Meri Univerziteta u Halifaksu.
Crne rupe, naime, ne emituju svjetlost, ali ih naučnici često vide kako su okružene prstenom svjetlosti, što se događa, jer rupe privlače čestice oko sebe i nadograđuju ih. Takođe, korone su već dugo poznate, ali informacije o njima nisu, piše Blic.
Srpskainfo