Dan šale se u brojnim državama obeležava prvog aprila, pa tako, na današnji dan, ljudi jedni drugima prave bezopasne smicalice, objavljuju lažne vesti, a sve pod devizom „aprili-li-li“.
Smeha nikad dosta – Prvi april je dan kada treba da smislite originalnu šalu
Zanimljivo je da, u pojedinim zemljama kao što su Australija i Južnoafrička republika, prvoaprilska šala važi do podneva. Tamo se za osobu koja nastavi sa neozbiljnostima i posle podneva kaže da je „aprilska budala“.
Ipak, u mnogim drugim zemljama smicalice i šale se prave tokom celog dana. Među njima je i Srbija, tako da – budite na oprezu do ponoći.
Postoji više verzija objašnjenja o poreklu ovog datuma. Jedna od njih govori nam da je Dan šale nastao kada je u 16. veku dan početka Nove godine promenjen sa 25. marta na prvi januar.
Do tada se u mnogim evropskim mestima doček Nove godine obeležavao upravo 25.3. i slavlje je trajalo nedelju dana, do prvog aprila.
Prema tom tumačenju, oni koji su prihvatili novi datum kao dan početka Nove godine – zbijali su šale sa onima koji su ga i dalje obeležavali do 1. aprila.
Smatra se da je britanski Bi-Bi-Si prvi počeo s masovnim provaprilskim šalama.
Taj servis je 1957. godine objavio reportažu o jednoj porodici u Švajcarskoj koja uzgaja stabla na kojima rastu špagete.
Među poznatijim šalama izdvajamo i onu iz 1998. godine kada je „Burger King“ u SAD objavio reklamu za hamburgere za levoruke, koji su „napravljeni tako da im sadržaj curi sa desne strane“.
U pojedinim državama šale važe do podneva
Godine 1977, list Gardijan je objavio reportažu o prelepom turističkom mestu koje se sastoji od dva ostrva Aperkejs i Louerkejs, čiji je glavni grad Bodona a vođa – general Pika.
Brojni čitaoci bili su vrlo razočarani kada su se malo informisali i otkrili da je u pitanju izmišljena lokacija.
Potrudite se da se pridružite duhom danu šale, i smislite što originalniju, kako biste najbližima izmamili osmeh i učinili ima dan veselijim.
RTS