Prva žrtva virusa H1N1

January 28, 2015, 8:14 am

Ersija Aščerić-Mujedinović, portparol ove zdravstvene ustanove, saopštila je da joj nije poznato da li je preminula pacijentkinja bila hronični bolesnik niti koliko je vremena provela u UKC Tuzla.

Prema njenim riječima, ta žena je preminula u petak, a u ovoj zdravstvenoj ustanovi na liječenju je i jedna pacijentkinja koja ima virus H3N2, takođe vrstu gripa, ali koju prate teža klinička slika i komplikovaniji simptomi.

“Pacijentica koja je zadržana na intenzivnoj njezi nalazi se u teškom stanju”, potvrdila je Ašerić-Mujedinovićeva.

Jelena Ravlija, glavni federalni epidemiolog, demantovala je danas informaciju koja se pojavila na portalima da se radi o pojavi ptičjeg gripa u BiH  i pojasnila da je riječ o H1N1, odnosno sezonskom gripu, koji je ranije pogrešno nazivan svinjskim.

“Ovo je period u godini kada virusi najviše cirkuliraju i trenutno imamo prijavljenu umjerenu, a u nekim područjima i pojačanu aktivnost gripa i to je zasad sasvim očekivano”, naglasila je Ravlija.

Poručuje da stanovništvo nema čega da se plaši, jer se radi o uobičajenom broju oboljelih za ovo doba godine, kada su ovi virusi najaktivniji.

Iz Instituta za javno zdravstvo RS saopštili su da intenzivno prate epidemiološku situaciju na terenu.

Milka Mrđa, portparol Instituta za javno zdravstvo RS, kazala je da je tip gripa H3N2 takođe vrsta sezonskog gripa, a da je vakcina protiv njega sadržana u ovogodišnjoj vakcini protiv sezonskog gripa.

Ona je precizirala da je od početka sezone, tačnije od početka novembra prošle do polovine januara ove godine, u svim domovima zdravlja Republike Srpske ukupno registrovano 23.065 akutnih respiratornih infekcija, dok je prijavljeno ukupno 7.225 oboljenja sličnih gripu.

Mrđa je dodala da u RS nema prijavljenih epidemija gripa. Apelovala je na stanovništvo da zbog dužeg boravka u zatvorenom prostoru sa većim grupama ljudi, kao što su škole, čekaonice, sredstva javnog prevoza i slično, neophodno je primjenjivati mjere lične, a posebno respiratorne higijene, kao i higijene prostora u kojima se živi i radi.

Iz Instituta naglašavaju da u narednom periodu posebnu pažnju treba obratiti prilikom posjete pacijentima u bolnicama, kao i osobama smještenim u ustanovama za trajni boravak, kao što su starački domovi, za njegu lica sa posebnim potrebama.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *