Prva zajednička sjednica oba doma PS BiH

October 29, 2015, 12:12 pm

12.30… Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić izjavio je da se donošenje akcionih planova i realizacija određenih dijelova Reformske agende za BiH na svim nivoima vlasti u BiH odvija zadovoljavajuće. Odgovarajući na pitanje poslanika u Predstavničkom domu PS Hazima Rančića (SDA), Zvizdić je podsjetio da je jedan od glavnih ciljeva Reformske agende za BiH oslobađanje ekonomskih potencijala u funkciji održivog privrednog razvoja BiH.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović na pitanje poslanika Јasmina Emrića (A-SDA), odgovorio je da je u toku formiranje radne grupe za praćenje aktivnosti u vezi sa problemima bezbjednosti zbrinjavanja istrošenog goriva i radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska gora. On je potvrdio da postoje određeni problemi u vezi sa formiranjem mješovite radne grupe BiH i Hrvatske, jer kasni hrvatska strana.

Emrić je replicirao da nije zadovoljan dinamikom aktivnosti koje sprovode institucije BiH u vezi sa ovim, tim prije što je Hrvatska već odredila lokaciju Čerkezovac za odlaganje ovog otpada.

Šarović je odgovarao i na pitanje Mensure Beganović (DF) koja se interesovala šta je sa donošenjem strategije za razvoj infrastrukture kvaliteta u BiH kao jednim od preduslova za pristup BiH IPA fondovima. “Taj proces se odvija sporo”, rekao je Šarović, ističući da će taj posao biti nastavljen.

Svojim pitanjem poslanik (SDP BiH) Denis Bećirović utvrdio je da raspisivanje referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH u Republici Srpskoj i ignorisanje tzv. bosanskog jezika predstavljaju negiranje Dejtonskog sporazuma.

Ministarka za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac dala je uopšten odgovor u vezi s upotrebom jezika naroda u BiH, a referendum nije ni pomenula, zbog čega je Bećirović bio nezadovoljan njenim odgovorom.

On je optužio SANU u Beogradu da generiše negiranje tzv. bosanskog jezika u BiH.

Poslanika Amira Fazlića (SDA) interesovao je broj diplomatsko-konzularnih predstavništava koje BiH ima u inostranstvu poput ambasada, stalnih misija pri međunarodnim organizacijama i generalnih konzulata, te njihova uloga.

Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak rekao je da BiH ima ukupno 56 diplomatsko-konzularnih predstavništava u svijetu, pri čemu je istakao njihovu ulogu i značaj sprovođenja principa ekonomske diplomatije radi popravljanja imidža BiH u svijetu. On je precizirao da zakup ambasada BiH u Beogradu i Zagrebu na godišnjem nivou iznosi 234.699 KM.

Predrag Kožul (HDZ) pitao je kako funkcioniše javni RTV sistem i raspodjela RTV takse, te utvrđivanje, emitovanje i reprodukcija programa na službenim jezicima konstitutivnih naroda.

Ministar saobraćaja i komunikacija BiH Slavko Matanović podsjetio je da uspostavljanje javne RTV korporacije na nivou BiH zavisi od “dobre volje” tri javna emitera u BiH, a da je naplata takse regulisana zakonom. On je najavio izmjene i dopune Zakona o Јavnom RTV sistemu u BiH radi unapređenja rada RTV emitera u BiH, u interesu svih naroda i građana BiH.

Na pitanje poslanika Senada Šepića (SDA) kada će biti donesen zakon o ravnopravnom regionalnom razvoju i ulaganjima u BiH, Zvizdić odgovorio je da će Savjet ministara ovu aktivnost realizovati u skladu sa elementima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU, nakon objavljivanja rezultata popisa stanovništva, stanova i domaćinstava u BiH.

10.00.. Na predloženom dnevnom redu  trebalo da budu pitanja 28 poslanika/delegata, među kojima i poslanici u Predstavničkom domu Borislav Bojić (SDS), Staša Košarac (SNSD), Nikola Špirić (SNSD) i delegat u Domu naroda Dragutin Rodić (DNS).

Među najavljenim pitanjima nalaze se i ona koja se odnose na probleme bezbjednosti zbrinjavanja istrošenog goriva i radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska Gora, kao i na odluke koje mogu dovesti do blokade EU fondova, na aktivnosti u provođenju Reformske agende, zatim rad Tužilaštva BiH, uspostavljanje mehanizma koordinacije, ruralni razvoj, visoko obrazovanje, zaduženost BiH, knjiženje vojne imovine, strukturalni dijalog, kao i migracionu krizu.

Poslanike/delegate interesuje i broj diplomatsko-konzularnih predstavništava koje BiH ima u inostranstvu poput ambasada, stalnih misija pri međunarodnim organizacijama i generalnih konzulata, te o njihovoj ulozi, kao i djelovanje Cetralne banke BiH, rezultati popisa, status državljana BiH koji su izgubili posao u Hrvatskoj, aktivnosti ministra bezbjednosti u BiH Dragana Mektića.

Prijavljena su i pitanja u vezi sa funkcionisanjem javnog RTV sistema i raspodjele RTV takse, te utvrđivanjem, emitovanjem i reprodukcijom programa na službenim jezicima konstitutivnih naroda.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *