Protestna nota Srbije Hrvatskoj zbog poništenja presude Stepincu

July 26, 2016, 6:56 pm

U noti se podsjeća da UN i EU izričito zabranjuju restauraciju fašizma i fašisoidnih ideologija i ističe da je “Srbija užasnuta rehabilitacijom nacističke ustaške NDH”.

Ministarstvo podsjeća na Stepinčeve riječi na Vaskrs 1941. godine da je “NDH stvorena Božijom milošću, mudrim i požrtvovanim radom poglavnika /Pavelića/ i ustaškog pokreta, te voljom naših saveznika /Hitlera i Musolinija/”, kao i da je “NDH najznamenitiji događaj u životu hrvatskog naroda”.

U noti se ocjenjuje da te riječi najbolje govore i o Stepincu i o onima koji ga rehabilituju.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ocjenjuje da Vlada Hrvatske i hrvatski državni organi javnim nastupima i saopštenjima, kao i odlukom o poništenju presude nadbiskupu Stepincu daju direktnu podršku onim snagama u Hrvatskoj koje su protiv pomirenja i stabilnosti u regionu i koje zastupaju poglede na svijet suprotne osnovnim civilizacijskim tekovinama, kao i temeljima na kojima su uspostavljene UN i EU.

U noti se podsjeća da je tu odluku direktor Centra “Simon Vizental” iz Јerusalima Efraim Zurof nazvao “sramnom”.

Iz Ministarstva dodaju da su “sveštenici” i “časne sestre” Stepinca bili komandanti koncentracionih logora Јasenovac i Јastrebarsko, te podsjećaju da je Stepinac na suđenju poslije Drugog svjetskog rata cinično branio nasilno prevođenje više od 200.000 Srba iz Hrvatske u katoličanstvo govoreći da “nije riječ o pokrštavanju, već o vjerskom prelazu”.

U noti se ističe da “rehabilitacija vikara genocidnog režima NDH stvara klimu i raspoloženje koji rezultiraju napadima na Srbe i grafitima poput onih na SPC u Rajevom selu kod Gunje /”ovo je NDH”, “metak u lubanju, to je najbolje Srbinu” i slično/.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije izražava zabrinutost zbog antisrpskog raspoloženja koje je prisutno u Hrvatskoj i posljednjih godina se nesmetano razvija sa jasnom tendencijom eskalacije.

O tome, kako se navodi, govori i veliki broj etnički motivisanih incidenata u kojima su žrtve Srbi. Samo u ovoj godini u Hrvatskoj je registrovano već 26 incidenata i slučajeva govora mržnje prema Srbima.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije smatra da je za to odgovorna država Hrvatska koja ne kažnjava počinioce incidenata, ne izlaže ih javnoj osudi, niti ispoljava potrebnu brigu prema žrtvama.

Posebnu zabrinutost Ministarstvo spoljnih poslova Srbije izražava zbog tolerancije i nekažnjavanja osoba koje kontinuirano u javnosti afirmišu ustaški pozdrav “Za dom spremni”.

Srbija smatra da dobrosusjedski odnosi sa Hrvatskom treba da se razvijaju na poštovanju temelja i tekovina antifašističke Evrope, nastalih poslije Drugog svjetskog rata, koji su ugrađeni u evropske integracione dokumente.

U noti se navodi da se Srbija protivi i uvijek će se protiviti društvenim pokretima i pojavama koji glorifikuju i koriste simbole po kojima su karakteristični nacizam i fašizam, a koje su “narodi posvećenih slobodi i antifašizmu pobijedili 9. maja 1945. godine”.

Zagrebački sud poništio je prošle sedmice presudu Stepincu kojom je 1946. godine osuđen na 16 godina zatvora zbog saradnje s ustaškim režimom u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske uputilo je juče protestnu notu Srbiji zbog, kako je navedeno, neprihvatljivih izjava srpskih zvaničnika o poništenju presude kardinalu Stepincu.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *