Nasilje nad prosvjetnim radnicima je nedopustivo i predstavlja udar na osnovne stubove društva”, poručeno je danas sa protesta u Bijeljini, organizovanog zbog nasilja nad profesoricom u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini, Oliverom Krsmanović.
Na protestu se okupilo preko stotinu građana, roditelja i prosvjetnih radnika koji su jednoglasni u osudi ovog čina i koji zagovaraju vraćanje digniteta obrazovnim ustanovama i prosvjetnim radnicima u Republici Srpskoj.
Profesorica Olivera Krsamović ističe da joj je drago što je na skupu došao veliki broj prosvjetnih radnika da podrži borbu za status prosvjetnog radnika.
“Da se u slučaju napada ne dešava da vam predlažu da sami pokrećete tužbu, nego da tužba ide po službenom propisu”, kazala je Krsmanovićeva.
Dodala je da su joj njeni učenici, kojima je razredni starješina, napisali pismo, te da zbog takvih đaka kako kaže vrijedi i primiti šamar.
“U pismu su napisali da su presrećni što sam im razrednica. Što ih učim svemu u životu, a ne samo gradivu, učim ih kako da se ponašaju u društvu”, kazala je Krsmanovićeva.
Kako je rekla do danas niko iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske je nije je kontaktirao, ali ističe da jesu iz Republičkog pedagoškog zavoda Srpske.
Ističe da nakon što se desio napad na nju 11. oktobra, tek nakon nekoliko dana socijalni radnik je pozvao na razgovor i pitao da li joj možda treba nekoliko slobodnih dana. “Nakon što je mene otac učenice udario, ja sam otišla taj dan da držim časove u školi, naravno, i sljedeće sedmice nastavila sa nastavom. Čini mi se da fali spremnosti da se reaguje na vrijeme”, ističe Krsmanovićeva.
Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske ističe da ovaj sindikat kontinuirano poduzima određene mjere na zaštiti dostojanstva i bezbjednosti prosvjetnih radnika već godinama.
“Ovo danas nije prvi korak, ali je jedan od narednih koji ćemo poduzeti u idućem periodu da skrenemo pažnju na težak položaj prosvjetnih radnika, na ugroženu bezbjednost, jer nam život upravo pokazuje te činjenice. Sigurno je da ćemo tražiti da se pooštri kaznena politika prema počiniocima ovakvih gnusnih djela, kada je sebi neko dopustio da šamara prosvjetne radnike”, kazao je Gnjatić.
Ističe, da će oni u narednom periodu izaći sa konkretnim predlozima izmjena zakona.
“Moramo u kompletnom društvu se boriti da empatija prema prosvjetom radniku bude veća, da cijelokupno društvo shvati da ovi radnici korektno i pošteno rade svoj posao, da je prosvjetni radnik saradnik roditelju u procesu vaspitanja i obrazovanja”, kazao je Gnjatić.
(Tekst i foto: Nezavisne novine)