Predsednik Vlade Srbije jutros se sastao sa kineskim ministrima trgovine i transporta, Gao Hučengom i Jang Cuantangom.
Vučić i Đukanović dogovorili su zajedničku sednicu dve vlade za mart iduće godine kao i formiranje Radne grupe dve vlade za razmatranje zajedničkih projekata iz oblasti energetike, infrastrukture i saobraćaja.
Dvojica premijera su, kako je saopštila Vladina Kancelarija za saradnju sa medijima, razgovarali o unapređenju bilateralne i ekonomske saradnje, kao i o infrastrukturnim projektima od značaja za dve zemlje.
Regionalna saradnja, jačanje odnosa sa susedima, kao i nastavak politike pomirenja predstavljaju jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Republike Srbije, istakao je Vučić.
Premijer Đukanović je naglasio da postojeći projekti, kao sto je pruga Beograd – Bar i planovi za nove regionalne projekte i njihovo povezivanje, mogli bi da obeleže Samit u Beogradu, navodi se u saopštenju koje prenosi Tanjug.
Vučić će se potom sastao sa predsedavajućim Savetu ministar Bosne i Hercegovine Vjekoslavom Bevandom. Vučić je tokom sastanka naglasio važnost regionalne saradnje u izradi infrastrukturnih projekata sa kojima bi zajedno aplicirali za fondove Evropske unije.
Teme razgovora bile su bilateralna i ekonomska saradnja, kao i saradnja u oblasti saobraćajne infrastrukture i energetike, saopštila je Vladina Kancelarija za saradnju sa medijima, prenosi Tanjug.
“Izgradnja puteva i pruga omogućava brže spajanje i poslova i ljudi. To će doprineti ekonomskoj i političkoj stabilizaciji celog regiona”, istakao je premijer Vučić.
Tokom sastanka predloženo je formiranje radne grupe koja će se baviti izradom zajedničkih projekata i susret ministara saobraćaja dve zemlje.
Sastanku je prisustvovao i ministar trgovine Rasim Ljajić koji je istakao potrebu za poboljšanjem trgovinske saradnje dve zemlje u cilju zajedničkih nastupa na trećem tržištu, kao i saradnju u oblasti građevine, navedeno je u saopštenju.
Posle susreta sa Bevandom, premijer Srbije sastao se sa rumunskim kolegom Viktorom Pontom, a potom i sa premijerom Slovenije Mirom Cerarom.
Predviđeni su i susreti sa premijerima Letonije Leimdotom Straujuom i Češke Milošem Zemanom.
Vučić bi trebalo da razgovara i sa premijerom Bugarske Bojkom Borisovom, Estonije Tavijem Roivasom, Poljske Evom Kopač i Slovačke Robertom Ficom.
Osim domaćina, premijera Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kine Li Kećanga, na samitu će učestvovati još 14 premijera zemalja učesnica, dok će hrvatsku delegaciju predvoditi prvi potpredsednik vlade.
Na Samitu i pratećem Privrednom forumu, u Palati “Srbija” i Centru “Sava”, učestvovaće, tokom ova dva dana, više od 5.000 članova privrednih i državnih delegacija Kine i 16 zemalja CIE, koji će razmatrati goruće teme iz oblasti poljoprivrede, industrije, turizma, internet tehnologije, transporta i infrastrukture.
Premijer Aleksandar Vučić je u autorskom tekstu, objavljenom na blogu londonskog Fajnenšel tajmsa, naveo da ugošćavanje samita Kina–Balkan daje dodatan značaj rešenosti Srbije da sledi evropski put.
Cilj sastanka u Beogradu je, kako je navela Vlada Srbije, da obezbedi nastavak zajedničkih napora za jačanje saradnje Kine i zemalja CIE, pokrenute pre tri godine u Budimpešti, a nastavljene i produbljene na sastancima u Varšavi aprila 2012. godine i Bukureštu novembra 2013. godine.
Poseban akcenat je stavljen na unapređenje privredne saradnje, te će “Beogradski susret” biti usmeren na razmatranje i postizanje dogovora o konkretnim projektima saradnje i ulaganja.
Prema informacijama iz Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa medijima, za izveštavanje sa Samita akreditovano je oko 1.100 novinara iz 110 redakcija. To je tri puta više medijskih predstavnika nego što je bio slučaj na prethodna dva Samita, što govori o značaju skupa.