Prosječna julska plata nakon oporezivanja u Republici Srpskoj iznosila je 1.019 KM, i to je prvi put da je premašila 1.000 KM, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.
Uodnosu na šesti mjesec, prosječna plata je veća za 25 maraka, a u odnosu na juli prošle godine za 61 marku.
Razlog povećanja plate je taj što se od jula obračunava veći dio neoprezivog dohotka, koji sada iznosi 700 KM. Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, koji je usvojila Narodna skupština RS na prijedlog Vlade, neoporezivi dio dohotka povećan je sa 500 na 700 KM.
Tako je zaposlenima koji su imali platu veću od 700 KM, plata povećana za 20 KM, a oni s manjim primanjima dobili su i manje povišice. To poslodavce ništa ne košta, samo taj iznos ne daju državi već radniku.
Takođe, od jula je duplo povećan i iznos koji zaposleni imaju po osnovu povrata poreza za izdržavane članove porodice, a pojedinačno 15 KM. I to ulazi i visinu plate.
Najviša prosječna plata nakon oporezivanja za juli isplaćena je u području finansijske i djelatnosti osiguranja u visini od 1.526 KM, a najniža u području djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo od 729 KM.
Ispod prosjeka su i dalje plate u privredi, pa je tako u prerađivačkoj industriji 841 marka, poljoprivredi 824 KM, građevinarstvu 731 marku, trgovini 777 KM, saobraćaj i skladištenje 766 maraka, te u poslovanju nekretninama 870 KM. Prosječna plata u oblasti umjetnosti i rekreacije je 825 maraka.
Prosečna mjesečna julska bruto plata iznosila je 1.559 KM.
Istovremeno, Zavod za statistiku RS saopštava da su cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u julu u odnosu na jun u prosjeku niže za 0,1 odsto, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku više za 1,7 odsto.
Najveći godišnji rast cijena u julu od 9,9 odsto zabilježen je kod prevoza, zbog povećanja cijena goriva i maziva, dok je najveći pad cijena na godišnjem nivou zabilježen u odjeljku odjeća i obuća od 9,5 odsto, usljed sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.
Ministarstvo privrede i preduzetništva RS podsjeća sve privredne subjekte koji su povećali plate radnicima u periodu januar-jun 2021. godine da imaju mogućnost da najkasnije do 30. avgusta 2021. godine podnesu zahtjev za podsticaje na povećanje plata.
Privrednim subjektima u RS je, u skladu sa Zakonom o podsticajima u privredi Republike Srpske, do sada isplaćeno oko 13 miliona КM na ime podsticaja za povećanje plata radnika.
(Srpskainfo – Foto: Ilustracija)