Tim ronilaca pronašao je u oblasti istočnog Meksika podvodnu pećinu, dugu 347 metara. Vjeruje se da je riječ o najdužoj potopljenoj pećini na svijetu.
Pećina je pronađena u okviru projekta “Gran Acuifero Maya”, posvećenog istraživanju lavirinta podvodnih kanala na poluostrvu Jukatan.
Naučnici su u blizini odmarališta u Tulumu otkrili da je pećinski sistem Sak Aktun, čija dužina iznosi 263 kilometra, bio povezan sa sistemom Dos ohos, dugačkim 83 kilometra. S vremenom je Dos ohos postao dio Sak Aktuna.
Giljermo de Anda, podvodni arheolog i direktor projekta, smatra da bi ovo otkriće moglo da pruži novi uvid u razvoj civilizacije Maja prije dolaska španskih konkistadora.
De Anda i njegov tim prethodno su otkrili tajni prolaz ispod 1.000 godina stare majanske piramide Kulkulkan u arheološkom nalazištu Čičen Ica.
Stručnjaci smatraju da bi tunel putem podzemnih voda mogao da vodi ka prirodnoj rupi, zvanoj senota.
Pojedine senote imale su vrlo značajnu ulogu u religijskom životu Maja. Smatra se da su služile žrtvovanju ljudi, s obzirom na to da su tokom prethodnih istraživanja u njima pronađene ljudske kosti.
(NN/b92.net)