Analizom dosad neproučavanog upitnika Nacionalnog instituta za mentalne bolesti u Velikoj Britaniji koji je 1982. godine popunilo 2.125 porodica, ustanovljeno je da je 50.6 odsto pacijenata kod kojih je kasnije dijagnostikovana šizofrenija u detinjstvu imalo mačku.
Ovi rezultati slični su rezultatima još dva istraživanja iz 1990. godine, navode stručnjaci.
Prema britanskom Nacionalnom zdravstvenom servisu, šizofrenija pogađa jednu u 100 osoba u toku života, a najčešće se dijagnostikuje u periodu između 15 i 35 godina starosti.
U pitanju je dugotrajna mentalna bolest čiji simptomi uključuju halucinacije i promene u ponašanju.
Naučnici pretpostavljaju da bi uzrok bolesti mogao da bude toksoplazma gondi (Toxoplasma gondii), jednoćelijski parazit prisutan kod nekih mačaka.
“Toksoplazma gondi prodire u mozak i stvara mikroskopske ciste. Smatramo da parazit postaje ponovo aktivan u periodu kasne adolescencije, kada uzrokuje nastanak bolesti, verovatno utičući negativno na neurotransmitere”, navodi Fuler Torej, istraživač sa “Stenli” instituta za medicinska istraživanja i jedan od autora studije.
Postoje različite vrste toksoplazme, ali nijedna ne može da dovrši svoj životni ciklus bez mačaka, koje dalje prenose parazit iz svog organizma putem zaraženog fecesa.
Istraživanja su takođe pokazala da je ovaj parazit koristan za mačke jer menja ponašanje miševa, zahvaljujući čemu ih mačke lakše love.
(B92)