Ovo je druga od tri planirane knjige pod istim naslovom koja govori o prijateljstvu i izdaji, posvećena ljudima i događajima koji su prolazili kroz dorćolsku kuću na obali Dunava.
Prema riječima autora, knjiga se odrodila od njega jer je ljudi toliko vole da je uspjeh postignut njome apsolutno neplaniran.
– Pisao sam je dvije-tri godine, a obje knjige “Solunska 28” oko četiri. I sad je to počelo da živi neki svoj život, a ja se na nekim književnim večerima iznenadim pitanjima jer sam mnoge stvari iz te knjige i zaboravio – rekao je Јanković.
On je najavio da se treći dio “Solunske 28” očekuje ove, a najkasnije sljedeće godine.
Јanković kaže da je sintagma koju je “skovao” njegov kolega i prijatelj književnik Vule Žurić da je knjiga spoj južnoameričkog magijskog realizma i sarajevskog novog nadrealizma, u stvari izuzetna pohvala njegovog djela.
– Ako se moje knjige mogu porediti sa latinoameričkim knjigama 20. vijeka, onda sam ja uspio u životu. Ovo nadrealno – to je moje i niko mi to ne može oduzeti – rekao je Јanković.
On je dodao da je interesantno to da je Solunska ulica o kojoj piše u 20. vijeku najviše propatila od svih ulica na svijetu.
– Strast i novac su upečatljivi u prvom dijelu knjige, a kod mene ništa ne može bez strasti. Nikad ništa nisam napisao ili komponovao ili režirao, a da ne frca od strasti. Kad piše Nele, toga tu ima sigurno – novca nema – rekao je autor knjige.
On je naveo da je, radeći ovu knjigu, jedan front bio istraživanje istorijskih činjenica, uzbudljivo putovanje u prošlost, ali, kaže, on i jeste istoričar-amater i voli avanture prekopavanja po prošlosti.
– Čini se da se prošlost danas dramatično mijenja, čak i brže od budućnosti, a s druge strane uzbuđenje pri pisanju bilo je samo kreiranje likova i priče o svemu što je u to doba na Dorćolu bilo. Sve što čitalac tamo nalazi plod je naravno moje fikcije. Nekada davno tu kuću o kojoj pišem jeste napravio moj pradjed, ali je teško dokazati da se sve ono što sam napisao nije dogodilo – rekao je Јanković.
Treća knjiga koja je u pripremi, kaže autor, govori o posljednjoj generaciji 20. vijeka, kojoj i sam pripada.
– Tu je jedan praunuk junaka iz prve knjige koji se bavi muzikom, ali koji shvata da hljeba nema u rokenrolu i prelazi u narodnjake – rekao je Јanković.
Nenad Јanković kaže da je trenutno najangažovaniji na muzičkom polju jer za kraj decembra sprema nešto što će biti veliki spektakl.
– Zabranjeno mi je, ipak, još o tome da govorim – kaže Dr Nele Karajlić, dodajući da će svi biti iznenađeni.
Knjiga “Solunska 28” ponovo dokazuje da autor posjeduje neiscrpnu energiju kojom uspijeva da se izbori sa najvećim životnim i umjetničkim izazovima, stav je književne kritike.
Kritičari, takođe, ocjenjuju da Јanković, pripovijedajući o svemu što je snašlo stanare Solunske 28 tokom njemačke okupacije Beograda u Drugom svjetskom ratu, nudi podjednak čitalački užitak i onima koji su čitali prvi dio trilogije, ali i onima koji se tek sada pridružuju armiji njegovih vjernih čitalaca.
Ova knjiga predstavlja nastavak monumentalne sage o jednoj kući, gradu i dva svijeta, te još jednom potvrđuje da je domaća književnost u Јankoviću dobila jedan nov, drugačiji i hrabar glas kojim ovaj svestrani umjetnik umije i ima mnogo toga važnog da kaže.
Promocija drugog dijela knjige “Solunska 28” okupila je večeras brojne ljubitelje lijepe pisane riječi, a sala bijeljinske biblioteke “Filip Višnjić” bila je premala da primi sve zainteresovane.
(SRNA)