U Banjaluci je danas promovisan 39. broj časopisa za društvena i politička pitanja “Argumenti”, u izdanju SNSD-a, koji je posvećen značajnom datumu – obilježavanju 75 godina od pobjede nad fašizmom i pokušajima falsifikovanja istorije Drugog svjetskog rata.
Glavi urednik časopisa “Argumenti” Milan LJepojević rekao je danas na konferenciji za novinare da srpska javnost do ovog 9. maja /Dana pobjede nad fašizmom/ uopšte nije bila potpuno svjesna falsifikovanja istorije tog događa.
“Naši tekstovi zastupljeni u ovom broju upravo o tome govore, kao o samom fašizmu, ustaštvu, neofašizmu, neoustašstvu – najvećim opasnostima i zlu koje se desilo u savremenoj civilizaciji koje je samo u bivšem SSSR-u odnijelo više od 26 miliona života, dok se genocid kojeg je počinila NDH nad Srbima mjeri stotinama hiljada života”, istakao je LJepojević.
On je kao primjer falsifikovanja istorijskih događaja naveo pisanje njemačkih novina “Špigl”, gdje se navodi da su najveći koncentracioni logor Aušvic oslobodile snage SAD, iako istorijska činjenica govori da su taj logor oslobodile snage tadašnjeg SSSR-a.
LJepojević je iznio i primjer da je Evropski parlament 2009. godine donio rezoluciju kojom je izjednačio žrtve totalitarnih režima – nacističke NJemačke i tadašnjeg SSSR-a.
On je naglasio da je za tako nešto određen datum 23. avgust 1939. godine, kada je potisan sporazum o nenapadanju između nacističke NJemačke i SSSR-a, ali su prenebregnuli činjenice da su takve sporazume mnogo prije sa nacističkom NJemačkom imale Francuska i Velika Britanija.
“Ovim 39. brojem časopisa uspjeli smo da realizujemo naše ranije postavljene planove a to je da tekstovi bude prevedeni i na jedan od svjetskih jezika, u ovom slučaju na ruski, jer je naše pravilo da rad objavljujemo na onom jeziku sa čijeg govornog područja dolazi i autor”, istakao je LJepojević, naglasivši da je ovo i najkvalitetniji broj časopisa “Argumenti”.
On je podsjetio da ovaj časopis izlazi već 14 godina i da je aprilsko izdanje izašalo na vrijeme, ali da je zbog pandemije virusa korona njegova promocija bila odgođena.
Član redacije časopisa “Argumenati”, univerzitetski profesor Branimir Kuljanin istakao je da 9. maja 1945. godine nije pobjeđen fašizam, već je tada pobijeđena nacistička NJemačka, a da je fašizam i danas prisutan i djeluje pod imenom globalizacije.
“Sada imamo na djelu fašizam i rasizam čiji su nosiociu Anglosaksonci, a tu je ostala i NJemačka. Fašizam je nastavio da živi i djeluje pod imemom globalizacije, u čije ime se zloupotrebljavaju najviše sloboda, ljudska prava i demokratija. Danas je u toku borba između globalista sa jedne i suverenista sa druge strane”, naveo je Kuljanin.
Prema njegovim riječima, oba svjetska rata pripremili su Anglosaksonci – Englezi da bi sačuvali svoju imperiju koja je bila u padu, kao i SAD koje su imale i neke različite ciljeve od Britanaca.
“Hitler je u svom djelu `Moja borba` govorio da područja na kojima žive slovenski narodi, a koje on naziva nižom rasom, treba očistiti i naseliti Nijemcima kao vladajućim narodom”, podsjetio je Kuljanin, dodajući da je nadavno preminuli Zbignjev Bžežinski, kojeg je okarakterisao kao “ideologa savremenog američkog fašizma”, govorio da je poslije komunizma na redu pravoslavlje, što znači u prvom redu Rusija, pa onda Balkan.
Univerzitetski profesor, član redakcije ovog časopisa Saša Mićin rekao je da je tendencija revizije istorije u vezi sa pobjedom nad fašizmom, izjednačavanja dželata i žrtava i da srpski narod ne može i ne smije “dopustiti jednu takvu komociju”.
“Autori u ovom broju iznose činjenice koje, nažalost, naročito naši mladi zaboravljaju, a na koje stalno treba da podsjećamo na jedan primjeran i naučno argumentovan način”, istakao je Mićin.
SRNA