Kako piše CNN, ima nešto u tome što započinjemo veliko proljetno čišćenje u proljeće dok se vani priroda “budi”. U nastavku teksta donosimo nekoliko zanimljivih metoda koje vam mogu pomoći da istovremeno očistite nered u kući, ali i u vama.
Metoda KonMari?
Marie Kondo popularizirala je prednosti organiziranja i pospremanja vaše kuće svojom bestseller knjigom “The Life-Changing Magic od Tidying Up”.
Njena metoda nazvana je “KonMari”, prema kojoj se prilikom pospremanja za svaku stvar zapitate “da li je ovo uspomena na nešto i usrećuje li me”. Ako je odgovor “ne”, tu stvar bacate.
“Na taj način, u fizičkom svijetu stvaramo obrazac razmišljanja ili jednostavnije rečeno – ako radiš nered oko sebe, nered je zapravo u tebi”, kazala je Regina Leeds, autorica hvaljene knjige “One Year To an Organized Life”.
Povećava se osjećaj samopoštovanja
Kada se riješimo nereda oko sebe, to će podići naše samopoštovanje i usmjeriti nam energiju na promjene gdje ćemo biti optimističniji u pogledu na život.
Psiholozi odobravaju ovakve tvrdnje
Ne treba biti profesionalac u organiziranju životnog prostora ili izuzetno poznavati pravila feng shuija da bi se shvatila prednost čišćenja nereda oko sebe. I psiholozi se slažu da ljudi stvaranjem fizičkog nereda zapravo prikrivaju vlastite probleme.
Napominju kako je gomilanje stvari potpuno drugačiji nivo “poremećaja”.
“Živimo u kulturi koja počiva na konstantnom nabavljanju stvari, pa postoje neki od nas koji čeznu za mirom koji može doći s manje nereda”, naveo je Michael Tompkins, licencirani psiholog i stručnjak za kognitivnu terapiju u San Franciscu.
Stvaranje kontinuiteta
Tolerancija prema neredu varira od osobe do osobe, nekima može smetati gomila prljavog veša u ćošku sobe, neki s tim mogu živjeti sedmicama i ne nervirati se.
Stvaranje navike čišćenja u određeno vrijeme psihički je lakše podnijeti jer tako niste dopustili da se nakupi smeće, jer je onda teže pokrenuti se i očistiti ga.