Projektovana vrijednost ukupne proizvodnje u prehrambenoj industriji Republike Srpske u ovoj godini je 959,03 miliona KM, dok su projektovane ovogodišnje količine za proizvodnju prehrambenih proizvoda skoro 770.912 tona.
Uprkos otežanim uslovima izvoza prehrambenih proizvoda, za očekivati je rast proizvodnje u prehrambenom sektoru Republike Srpske koji se bazira na povećanoj potrebi za snabdijevanjem domaćeg tržišta, navodi se u informaciji o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa u poljoprivredi Srpske za ovu godinu.
Stanje zaliha gotovih proizvoda procjenjuje se svakodnevno, a bazirano je na evidencijama zaliha u najvećim prehrambenim kapacitetima, tako da je na dan 24. marta na zalihama bilo 15.152 tona pšenice u mlinskoj industriji, 5.720 tona u sektoru prerade voća i povrća, a zalihe u mesnoj industriji su blizu hiljadu tona gotovih mesnih proizvoda i sirovine.
“S obzirom na izrazito negativan spoljno-trgovinski bilans u prehrambenoj industriji posljednjih godina, zadovoljenje potreba domaće prehrambene industrije za sirovinama, kao i zadovoljenje potreba stanovništva za osnovnim prehrambenim proizvodima, ne može da se promijeni preko noći, te je sasvim izvjesno da je za potrebe kako industrije, tako i prehranu stanovništva potrebno djelovati interventno u cilju prevazilaženja manjka proizvoda na tržištu”, navodi se u informaciji.
Procijenjena vrijednost animalne proizvodnje za ovu godinu je približno 899 miliona KM, od čega je procijenjena proizvodnja goveđeg, svinjskog, ovčijeg, kozijeg i živinskog mesa aproksimativno oko 604 miliona KM.
U informaciji o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa u poljoprivredi Srpske za ovu godinu navodi se da je osnovna karakteristika animalne proizvodnje u Srpskoj stagnacija brojnog stanja svih vrsta domaćih životinja, te prekomjerni uvoz svih animalnih proizvoda.
“Potpuno odsustvo korištenja mjera zaštite domaće proizvodnje u uslovima slobodnog tržišta i potpisanog Sporazuma o slobodnoj trgovini /SSP/, poljoprivredne proizvođače Republike Srpske svrstava u red najnezaštićenijih u regiji”, navodi se u informaciji.
Međutim, zahvaljujući mjerama Vlade Republike Srpske određene proizvodnje bilježe povećanje ili održavanje postojećeg nivoa proizvodnje, što se prije svega odnosi na otkup sirovog mlijeka, te povećanje proizvodnje u svinjarstvu.
U informaciji se naglašava da se u uslovima vanredne situacije izazvane pandemijom virusa korona očekuje rast potražnje prerađivačke industrije za domaćom sirovinom što bi moglo povoljno uticati na rast obima proizvodnje u stočarstvu.
Informaciju o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa u poljoprivredi Srpske za ovu godinu usvojila je Vlada Republike Srpske na sjednici 2. aprila.
SRNA