Obavještavamo javnost da je u Podrum sceni “Banjalučkog studentskog pozorišta“ neformalna grupa NAmladiMA počela probe za projekat „Država solidarnosti“ koji se realizuje kroz program malih grantova USAID-ovog projekta PRO-Budućnost, koji provodi CRS sa partnerima.
U prethodnom periodu, pet mladih entuzijasta koji čine neformalnu grupu građana “NAmladiMA” (Vladana Savić, Jelena Stojaković, Ema Ćehajić, Anando Čenić i Rajko Marčeta) osmislilo je projekat pod nazivom “Država solidarnosti”.
Kroz zajednički kreativni rad mladih na stvaranju predstave “Država”, projekat će podstaći mlade na kreativno stvaralaštvo, promišljanje i formiranje vlastitih stavova, a ne na pasivno prihvatanje “serviranih” informacija i stavova, kao i na uviđanje da se kroz zajedništvo postižu najbolji i najkreativniji rezultati.
U prethodnom periodu, članovi projektnog tima prikupljali su potrebne informacije za temu predstave koja će, između ostalog, biti vezana i za poplave kao nepremostive elementarne nepogode u svim savremenim državama i odnos vlasti i pojedinaca prema navedenoj pojavi.
Kroz rad, učesnici će pojedinačno ili u grupi definisati probleme koji ih lično dotiču kada je država u pitanju, a tiču se i zajednice kojoj pripadaju. Tokom narednog perioda, članove neformalne grupe “NAmladiMA” očekuje rad na postavljanju same predstave i njeno premijerno izvođenje.
Premijerno izvođenje predstave „Država“ biće upriličeno u prostorijama Banjalučkog Studentskog pozorišta 1. septembra 2020. godine u 21.30 uz prisustvo 15 članova glumačkog ansambla, te maksimalnog broja publike do 25 ljudi i uz poštovanje svih preporuka Svjetske zdravstvene organizacije u borbi protiv širenja virusa korona.
Nakon odigrane predstave publiku očekuje i zanimljivo učešće na okrugom stolu kojeg će da uređuje i vodi koordinator projekta Vladana Savić.
Rajko Marčeta: „Glavni cilj našeg projekta i predstave jeste da se na umjetnički način, odnosno kroz predstavu prikaže pozitivan primjer solidarnosti svih naroda. Ukoliko je naša povezanost i solidarnost moguća u uslovima elementarnih nepogoda, još više je moguće da takva povezanost postoji i u uslovima bez elementarnih nepogoda. Ovim putem želimo da istaknemo pozitivne primjere iz sadašnjeg vremena, koji jesu živi dokaz naše povezanosti, suživota, pomirenja i svih onih ljudskih principa koje trebamo njegovati na svakodnenoj osnovi kako bi održavali izgrađeni mir.“
Jelena Stojaković: „Jedini način da promijenimo prošlost je da promijenimo budućnost. Nadamo se da ćemo kao i prošle godine, kroz ovakve i slične projekte, uspjeti probuditi svijest kod stanovništva, kao i dobiti različita mišljenja i vizije o problemima i rješavanju istih na ovim prostorima.“
Anando Čenić: „Tokom istraživanja, odlučili smo se da i ove godine kroz formu pozorišne predstave i diskusije nakon toga, sagledamo situaciju i čujemo mišljenja publike o aktuelnim temama kojima se bavimo u posljednjih nekoliko mjeseci.“
Vladana Savić: „Svaki projekat ovakvog tipa, prilika je za mlade ljude, ali i sve generacije, da razmijene iskustva i mišljenja o važnim temama koje se tiču svih nas, a istovremeno se i kreativno izraze kroz umjetničke radove koji nas povezuju. Želimo da se zahvalimo našim partnerima, koji su omogućili da se ovaj projekat realizuje na najbolji mogući način.“
TV K3