“Mislim da je knjiženje vojne imovine postalo političko pitanje, ali nije knjiženje perspektivne nepokretne imovine političko pitanje, nego državna imovina koja se vezala za knjiženje perspektivne vojne imovine”, rekla je Pendešova.
Ona je za “Oslobođenje” rekla da se često zanemaruje činjenica da postoji određeni broj lokacija koje su davno mogle biti uknjižene bez ikakvih problema, kao što su lokacije u Orašju, Žepču i Livnu.
“Određeni broj lokacija Oružanih snaga BiH, takođe, nije problematičan sa aspekta knjiženja. Ako uporedimo zemlje u okruženju koje su postale članice NATO, možemo vidjeti da ni one nemaju uknjiženu imovinu na Ministarstvo odbrane”, istakla je Pendešova.
Ona kaže da BiH treba raditi na tome da knjiženje vojne imovine ne bude jedini uslov za aktiviranje Akcionog plana za članstvo /MAP/ u NATO, jer je BiH pokazala da je kredibilan partner kroz učešće u mirovnim misijama.
Pendešova kaže da se dijelom slaže sa izjavom poslanika u Predstavničkom domu parlamenta BiH Dušanke Majkić, koja je izjavila da BiH u ovom trenutku ne ispunjava nijedan od uslova za članstvo u NATO.
“Članstvo u NATO podrazumijeva da imate ustav, da nemate predstavnike međunarodnih snaga u svojoj državi, nego da ste nezavisan, kredibilan faktor i kredibilna država”, navela je ministar odbrane BiH.