Šef Odjeljenja za planiranje i upravljanje medicinskim tehnologijama Slavko Rodić rekao je da problemi nastaju i zbog nemogućnosti angažovanja servisa i nabavke originalnih dijelova za tehnološki zastarjele uređaje za koje proizvođači više ne obezbjeđuju servisnu podršku.
U UKC kažu da je servisiranje određenog dijela opreme ugovoreno s ovlašćenim servisima, te da imaju dosta važećih ugovora, a neki su u tenderskoj proceduri.
Odjeljenje za planiranje i upravljanje medicinskim tehnologijama u UKC Republike Srpske postoji od osnivanja i njegov najvažniji zadatak je održavanje medicinske opreme, a osnovna prednost brzo reagovanje po prijavi kvara, čime se znatno smanjuje vrijeme čekanja na saniranje, kao i ukupni troškovi servisiranja, ističu u UKC Republike Srpske.
U ovoj zdravstvenoj ustanovi smatraju da će centralizovanje nabavki za servisiranje medicinskih aparata doprinijeti njihovom boljem funkcionisanju i održavanju opreme na nivou Republike Srpske.
Kada je riječ o osposobljavanju kadra za rad na najnovijoj medicinskoj opremi, U UKC Srpske ističu da ova ustanova odavno ima praksu, što je jasno definisano i ugovorima, da prilikom nabavke novog uređaja distributer treba da obezbijedi instalaciju, odnosno puštanje u rad, opreme i edukaciju medicinskog osoblja za rad na toj opremi.
“Za jednostavnije uređaje edukacija traje kraće, za složenije traje više sedmica, a za najsloženije uređaje edukacija se izvodi u nekoliko navrata, dok se ne savladaju sve procedure”, ističu u UKC.
Kao primjer navode da su specijalisti nuklearne medicine šest sedmica proveli na edukaciji u Koreji na uređaju PET/CT, a medicinski fizičar, farmaceut i srednji medicinski kadar četiri sedmice.
SRNA