“Za većinu probavnih bolesti koje smo proučavali trenutno nema dovoljno dokaza koji bi preporučili upotrebu probiotika”, rekao je doktor Geoffrey Preidis, pedijatrijski gastroenterolog u Teksaškom medicinskom centru i portparol AGA-e.
Ovisno o mjestu u kojem živite, probiotici se prodaju bez recepta ili na recept, ali dodaci mogu biti skupi i njihova formulacija varira, piše CNN.
“Iako naša smjernica ističe nekoliko slučajeva upotrebe probiotika, još je važnije je podvući da pretpostavke javnosti o koristima probiotika nisu utemeljene”, rekla je doktorica Grace L. Su, profesorica medicine i šef gastroenterologije na univerzitetu Michigan.
Probiotici su sićušni živi organizmi, uključujući određene bakterije, koji se obično nalaze u namirnicama poput jogurta ili dodataka prehrani. Oni su živi mikroorganizmi koji kada se daju u adekvatnoj dozi pružaju zdravstvenu korist, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.
“Izbor efikasnog probiotika znači podudaranje određenog probiotičkog soja s vrstom bolesti koja treba liječenje. Oznake na probiotičkim proizvodima nisu od pomoći”, kazala je Lynne McFarland, vanredna profesorica medicinske hemije na univerzitet u Washingtonu.
Probiotici su postali popularniji jer su istraživači saznali više o ulozi bakterija u crijevima ili mikrobiomu na naše gastrointestinalno zdravlje, a probiotici obećavaju efikasan način promjene mikrobioma u našu korist.
“Nadamo se da ćemo što bolje razumjeti mikrobiom kako bismo efikasnije mogli izabrati probiotike koji bi u određenim okolnostima mogli biti korisni”, rekao je doktorica Su.