Prnjavorski ribnjak ostao je bez ribe, jer tokom prošle godine nisu imali novca za poribljavanje. Izostala je i podrška nadležnog ministarstva. Sudbina ovog nekadašnjeg giganta nije poznata, a sve dok ne bude riješeno pitanje vlasničke strukture ovoga nekada uspješnog preduzeća, čekaju i plate radnika i sve ovogodišnje obaveze na izmirenje.
U vodama prnjavorskog „Ribnjaka“ u stečaju više nema ribe. U novembru prošle godine imali su izlov, nakon čega je konstatovano da je riblji fond sveden na nulu. Mladen Kitić koji je u ovom preduzeću zaposlen skoro četiri decenije objašnjava da je neophodno svake godine raditi poribljavanje, što ovdje, kaže, nije bio slučaj, jer prošle godine za to nisu imali novca.
“Mi smo nakon otvaranja stečajnog postupka, samo jednom vršili poribljavanje, a to je bila količina koja je kupljena u ribarstvu “Bočac”, negdje oko 4.900kg, od čega smo, po završetku hranidbe izlovili oko 17 tona šarana. Znači, proces je jednostavan, da bi bilo ribe, svake godine mora da se porbiljava, hrani i izlovljava”, kaže nam poslovođa preduzeća u stečaju “Ribnjak” Mladen Kitić.
Nedovoljna je kaže bila pomoć nadležnog ministarstva, jer kada se sagledaju ovdje zastupljene površine, ali i svi problemi koji su se nagomilali, sve količine novca samo su kap u moru.
“Ogromne su to površtine, a za sve to su neophodna velika finansijska ulaganja što nismo imali, a ni dobili, tako da smo sada dovedeni i situaciju da ribe više nema”, dodaje Kitić.
Trenutno u stečajnom postupku u ovom preduzeću je šest radnika. Ljudi su to koji su gotovo cijeli život na ribnjaku. Pošto nemaju ribe, rade na održavanju ovog mjesta, sve do okončanja upravnog spora. Kada se riješi pitanje ribnjaka, oni će prioritetno naplatiti svoja potraživanja.
“Koliko ćemo uspjeti u tome – ni sami ne znamo. U prošloj godini, od prodaje ribe ostvarili smo samo pet plata, a duguju nam još sedam. Ali pošto smo svi mi radnici, da tako kažem starosjedioci, jer smo tu preko 25 godina, radićemo i dalje, borićemo se, dok se ne okonča stečajni postupak, kako bi mogli da ostvarimo svoja prava”, kaže on.
Bez dobrog ulaganja, Kitić ne vidi mogućnost opstanka ovog ribnjaka. Navodi da ono što ima ribe dolazi od ribarstva „Marjanović gold“, koji je inače u poslovno- tehničkoj saradnji sa prnjavorskim ribnjakom.
“Ovdje je vegetacija strašno bujna i ako se ne održava godinu ili dvije, dolazi do velikog zarastanja. Pošto je ribarstvo “Marjanović” ušlo u priču sa “Ribnjakom” kao subjekat sa poslovno-tehničkom saradnjom, oni jedan dio sređuju, ali su i oni na određeno vrijeme, tako da ni oni sami nisu sigurni, ukoliko dođe do prodaje ribnjaka, da će oni biti vlasnici ovoga”, kaže Mladen.
Prnjavorski „Ribnjak“ se prostire na oko 860 hektara površine podijeljene na 22 ribnjaka i 12 zimovnika, gdje se čuva izlovljena riba. Prethodnih godina održavan je zahvaljujući skromnim prihodima od izlova ribe, a posljednje poribljavanje bilo je tokom 2022. godine.
Izvor: TV K3