U javnosti se pojavilo pismo Mladena Strugara koji je boravio u karantinu sportske dvorane “Sloga” u Prnjavoru, koji tvrdi da se tu zarazio nakon povratka iz Srbije, te da u karantinu nije bilo sredstava za zaštitu ni dezinfekciju.
“Već početkom marta boravio sam u Beogradu gde sam svoju bolesnu majku vodio na kontrole. Moj poslednji ulazak u Srbiju dogodio se 15.03 nekoliko sati pre uvođenja obavezne izolacije od 14 dana. Iako nisam dobio rešenje o izolaciji javljeno mi je iz Policijske stanice da ću biti kontrolisan i u toj obavezi. Nakon dva dana majka je umrla morao sam biti na balkonu dok su je iznijeli nakon 2 sata. Sahranjena je. Iz stana nije bilo dozvoljeno izlaziti. Nakon 14 dana kada sam trebao krenuti za Prnjavor produžuje se izolacija na još 14 dana”, kaže u pismu Strugara koje prenosi Prnjavor.info.
Navodi da mu je bilo neophodno uraditi analize krvi kako bih znao pravu dozu hormona koji ukoliko nisu dobri izazivaju apsolutnu aritmiju. Policija Srbije pregledajući dokumentaciju daje mi nakon 21 dan dozvolu za izlazak iz zemlje i dana 04.04. prelazim granični prelaz Rača.
“Tu sam takođe ljubazno pregledan i takođe vidjevši dokumentaciju daju dozvolu da se ne zadržavam na prelazu nego nastavim put pod pratnjom do Prnjavor. Dozvola je morala imati tri ovjere od strane granične patronaže, Bijeljinskog epidemiologa i još jedne zdravstvene institucije. Istog dana dolazim u Prnjavor i smještaju me u dvoranu „Sloga“, stoji u pismu i dodaje da je smješten u svlačionicu gde su postoja prvo dva a potom je dodat još jedan krevet.
Dalje navodi: “U karantinu nisu postojala sredstva za zaštitu (maske i rukavice), kao ni sredstva za dezinfekciju. Ovo odgovorno tvrdim. Sve ovo zbog čega su me pustili i u Srbiji i na granici nije uzeto u obzir u Prnjavoru da sam rizična grupa i da se omogući analiza i drugačiji tretman. Tako ostajem kao i ostali u karantinu. Prvi test pokazao je da je jedan pozitivan nalaz. Nakon ove objave počinje ova agonija o kojoj se sada priča. Automatski nam se dan eventualnog izlaska pomjera na dan od dobijanja pozitivnog rezultata”, Pozvao me je i načelinik opštine g. Tomaš i rekao da će se raspitati kod nadležnih da li postoje mogućnosti bržeg uzorkovanja na šta je dobio negativan odgovor. Nakon 7 dana ponovo smo testirani i tu je već bilo 3 pozitivna, i još jedan koji je potvrđen sutradan. Za mene je to drugi negativan test. A da bi sve dostiglo kulminaciju time da se naše vrijeme ponovo u karantinu počinje brojati od tog časa. Nekoliko puta zvali smo na razgovore predstavnike kriznog štaba. Tek tada stižu dezinfekciona sredstva 1l asepsola maske i rukavice.”
Između ostalog kaže da je nakon ove intervencije sve tri grupe 8 ljudi pušteno je u kućnu izolaciju do isteka navedenog termina na rješenju. U međuvremenu meni se pojavljuje prvi simptom a to je blaga temeratura 37/37.3.
“Prijavljujem to i prati se situacija. Svakim danom se sve više pogoršava. Dana 19.04. pregledan sam na Infektivnoj klinici u Banjaluci urađen je bris, pluća su bila uredna, a sutradan saznajem da sam pozitivan i ja. Nije se izašlo u susret ni starijem gospodinu koji ima 67 godina a koji je takođe prijavljivao određene smetnje. Sada se nalazim na pulmologiji sa aktivnom upalom pluća sa 7 dana temperaturom do 39”, kaže se u otvorenom pismu Mladena Strugara.
Nakon ovoga uslijedila je reakcija epiemiologa u prnjavorskom Domu zdravlja Veselka Vinčića koji kaže da je neozbiljno ponašanje pojedinaca koji su bili smješteni u karantin u prnjavorskoj sportskoj dvorani “Sloga” glavni krivac što se virusom korona inficiralo 12, od ukupno 21, prenosi “Glas Srpske”.
Načelnik Prnjavora Darko Tomaš kaže da je ova opština sve uradila onako kako pravila medicinske struke nalažu.
– Tim ljudima je sve bilo obezbijeđeno po propisima i bili su upoznati sa mjerama. Koliko se ko pridržavao, ne znam, to je pitanje lične odgovornosti. Stvar svakog pojedinca je kako će se ponašati, ne možemo mi zabraniti nekome da se ponaša ovako ili onako – rekao je Tomaš za “Glas Srpske”.
(BN)