Čitanjem poezije i izložbom slika u Prnjavoru je održano veče sjećanja na lik i djelo književnika Željka Smolića Smole, od čije je tragične smrti prošlo 26 godina.
Željko Smolić Smola bio je svestrana ličnost, rođen je u Prnjavoru gdje je završio osnovnu i srednju školu, a kasnije Pedagošku akademiju u Banjaluci.
Za života isticao se u mnogim oblastima stvaralaštva – pjesništvu, književnosti, slikarstvu, bio je dugogodišnji saradnik i pokretač omladinske emisije “Pomak” u programu Radio Prnjavora, a radio je i u dječijem programu RTRS-a.
Bio i vaspitač u vrtiću “Naša radost”, jedno vrijeme predavao likovnu kulturu u prnjavorskoj Osnovnoj školi “Nikola Tesla”.
Prnjavoru ostavio mnogo i zbog toga Prnjavor se na dostojan način odužio Smoli čitajući poeziju i izložbom slika u prnjavorskom Centru za kulturu.
“Bio je to čovjek pun pozitivne energije, život mu se svodio na zabavu i uveseljavanje drugih. Mi koji smo ga poznavali večeras smo se prisjetili dana provedenih u zajedničkom društvu, a prikazane su i brojne video-poruke koje su nam poslali njegovi prijatelji iz inostranstva”, rekla je Dragana Simić, predsjednik Udruženja pisaca zavičaja Prnjavor.
Smola je bio poseban po mnogo čemu, kažu njegovi prijatelji.
“Smola je imao neki svoj svijet, likovi su mu bili imaginarni i čitaoci ih doživljavaju na različite načine, a djeca su večeras u skladu sa svojim shvatanjima izvela neke od njegovih recitacija”, dodala je Simićeva.
Smolić je kao član Udruženja književnika Republike Srpske objavio četiri zbirke pjesama za djecu – “Razvezivanje pupka”, “Vilenjaci i pokvarenjaci”, “Nemoguća dostignuća” i “Zlatni rez” , a u proznom stvaralaštvu predstavio se romanom za odrasle “Bal nemirne reke”.
Nakon njegove smrti u znak zahvalnosti i sjećanja na Smolu članovi Srpskog književnog kluba “Talasi” izdali su knjigu “Bašta koja ne vene”, a koja je sačinjena od Smolinih neobjavljenih rukopisa, a stihovi iz te knjige pročitani su publici.
“To smatram jednim od zaista velikih uspjeha našeg kluba, i kada sam pripremajući tu knjigu razgovarao sa recenzentima, a recenzenti su bili pokojni Nedeljko Sančanin i Zorica Turjačanin, onda sam došao do Sarajeva, do divnih prikaza njegovog stvaralaštva i zaista sam bio ponosan što ja takvog čovjeka poznajem, što sam bio njegov savremenik”, rekao je član Srpskog književnog kluba “Talasi” Prnjavor, Zoran Grumić.
Željko Smolić Smola tragično je preminuo 16. septembra 1996. godine u rodnom Prnjavoru. Preminuo je u 32 godini života ili kako njegovi prijatelji kažu u najboljim stvaralačkim godinama.
“Budite ludi, luđi no ikad! Sve ćete imati kada dođe vrijeme, ali 14 više nikada”, napisao je Željko Smolić Smola i tako tinejdžerima ostavio važnu poruku.
Izložba koja sadrži neke od njegovih fotografija i radova biće otvorena za posjetioce u narednih 15 dana u prnjavorskom Centru za kulturu.
TV K3 (Foto: TV K3)