Polaganjem vijenaca na kod spomen-bista narodnim herojima i kod spomen obilježja poginulim borcima NOB-a i žrtavama fašističkog terora, u Prnjavoru je obilježen 10. juli, Dan oslobođenja u Drugom svjetskom ratu. Odavajući pomen, poštovaoci partizanskog pokreta prisjetili su se datuma kada je prije 80 godina grad oslobođen od okupatora.
Kroz kratak istorijski čas okupljeni su se prisjetili zajedničke akcije Prnjavorskog partizanskog odreda i Pete kozarske udarne brigade koja je uslijedila u noći sa 9 na 10.juli 1943. a koja je dovela do toga ga da jak ustaško-domobranski garnizon u Prnjavoru bude razbijen nakon čega je uslijedila sloboda za ovo mjesto.
Iako djeluje da kult koji je u prošlosti čuvao sjećanje na partizanske borce isčezava, to ipak nije slučaj kada su u pitanju prnjavorčani koji čuvaju prošlost. Sjećanje posebno ne blijede kod potomaka čiji su predci bili u redovima NOB-a.
Jedan od njih je i Momir Krajišnik čiji se otac Nedo, borio u redovima Pete kozarske brigade a ta činjenica ga čini veoma ponosnim.
” On je sa svojim drugovima išao širom bivše Jugoslavije gdje su se borili protiv okupatora. Kroz priče svog oca slušao sam o njihovoj hrabrosti i odvažnosti ali i strahotama i tragedijama koje su proživljavali. Posebno mi je ostala upečatljiva njegova priča o dešavanjima za vrijeme bitke za Beograd gdje mi je pričao kako su mnogi naš borci poginuli jer se nisu snalazili u tim ravnicama i gdje im je okupator nanosio velike gubitke ”,rekao je Krajišnik.
Vijence i cvijeće pored poštovalaca NOB-a položili su i predstavnici gradskog SUBNOR-a, organizacije proistekle iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, predstavnici gradske uprave ali i druge delegacije. Predsjednik SUBNOR-a Prnjavor Rade Radović navodi kako je 10.juli, važan datum kojeg se moramo prijećati.
” Za mene su ti datumi veoma značajni a trebali bi biti i za druge. Ti partizanski borci nisu žalili sebe da oslobode Prnjavor i druge krajeve. Vidite i sami šta se dešava kod nas i u svijet gdje se ponovo rađaju neke negativne ideologije koje promovišu rasulo i uništenje. Bez obzira na sve, mi ne smijemo zaboraviti one koji su se borili protiv ideologija koje ubijale narod ”,rekao je Radonjić.
Predsjednik Boračke organizacije Prnjavor Perica Đumić podsjeća kako je dužnost mladih naraštaja da čuvaju sjećanje na borce NOB-a i da se oni ne smiju zaboraviti kao ni borci Vojske Reublike Srpske.
” Važno je da se sjećamo boraca NOB-a jer su ipak ti ljudi, u to doba Drugog svjetskog rata, napravili veliku stvar a to je da su oslobodili naš okupiran grad ali i okupiranu zemlju od stranog okupatora. To je bio rat širih razmjera u odnosu na ovaj posljednji rat koji se vodio na prostorima bivše Jugoslavije. I zato je važno da ih se sjećamo i da čuvajući sjećanje na njih, čuvamo i sjećanje na borce Vojske Republike Srpske ”,rekao je Đumić.
Gradonačelnik Darko Tomaš kaže kako je ovaj događaj važan za modernu istoriju grada i da tome uvijek odaju veliku pažnju.
” Ovo je jubilarna godišnjica kada se obilježava 80 godina od oslobođenja Prnjavora koji je prema istorijskim podacima, bio jedan od mjesta koji je bio najduže slobodan i to čak 696 dana. Ono što mi uvijek činimo da zajedno sa gradskim SUBNOR-om uvijek čuvamo sjećanja na sva dešavanja iz Drugog svjetskog rata ali i iz Odbrambeno-otadžbinskog rata. ”,rekao je Tomaš.
Pored sjećanja na heroje NOB-a i žrtve fašističkog terora, vijenci su položeni i kod spomenika junacima grada iz Odbrambeno-otadžbinskog rata. Nakon oslobođenja u julu 1943.godine, Prnjavor je do kraja rata uglavnom ostao pod kontrolom partizanskih snaga. Kratkotrajna osvajanja od strane njemačkih i ustaških jedinica uslijedile u januaru i avgustu 1944. godine.
TV K3