Slobodan Vrhovac iz Gornjih Štrbaca kod Prnjavora, na svom domaćinstvu od 2015. godine bavi se tovom bikova. Danas ih ima 27 a u narednom periodu planira i proširenje.
U posao sa tovom bikova Slobodan Vrhovac se uključio relativno skoro, unazad dvije godine, od 2015. Danas njegova farma, u Gornjim Štrbcima kod Prnjavora, broji 27 tovnih grla od kojih je 11 spremno za isporuku kupcu. A interes za njegove životinje je pokazala firma „Bajra“ koja se bavi preradom mesa.
“Za tov jednog bika od teleta do gotovog proizvoda potrebno je oko godinu dana kako bi dostigao optimalnu težinu za prodaju koja se kreće oko 600-700 kilograma”, kaže Vrhovac.
U prošlom turnusu Vrhovac je spremio 13 bikova a sada ih je dva manje.
Vrhovac kaže i da je trenutno u toku nabavka teladi čija se cijena kreće oko 6 i po maraka u zavisnosti od uzrasta i kilaže teleta. “Cijena teladi u nabavci kreće se uglavnom izmeđe 6 I 7 maraka po kilogramu”, dodaje Vrhovac.
Kada je počeo prije dvije godine sa tovom bikova njihova cijena je bila izuzetno povoljna za proizvođače i u momentu je dostizala i 5, 5 maraka, kaže Vrhovac. Trenutna cijena odraslih tovnih bikova trenutno je nešto niža i nije povoljna za proizvođače kaže on i dodaje da se ona trenutno kreće ispod 4 marke oko 3,70-3,80 po kilogramu ali se nada da bi u skorijem vremenu ipak trebala ići gore to jest preko 4 marke.
“Da bi se jedan proizvođač uklopio u prodajnu cijenu odnosno koliko je potrebno uložiti da bi se odhranio jedan bik, ona ne bi smjela biti ispod 4 marke”, ističe Slobodan.
Osim premiksa koje kupuje on svu ostalu hranu za životinje proizvodi sam. Zbog toga obrađuje i oko 300 duluma zemlje godišnje.
Kao i u ostalim domaćinstvima i kod drugih poljoprivrednika sa ovog područja dominantna kultura u sjetvi je kukuruz.
S obzirom da ima prijavljene velike obradive površine koje uglavnom uzima u zakup po dogovoru sa vlasnicima zemljišta, Vrhovac samim tim ostvaruje pravo i na regresirano dizel gorivo za oko 250 duluma zemlje.
Za proljetnu sjetvu Vrhovac je do sada iskoristio kako kaže nešto manju količinu regresiranog goriva.
“Do sada smo iskoristili oko 800 litara regresiranog dizel goriva za sjetvu a ostatak od još oko 1.700 litara ćemo iskoristiti tokom godine”, kaže Slobodan.
U normalnoj sezoni za proljetnu sjetvu kukuruza, potrebno je uložiti oko 1.500 maraka po hektaru.
Slobodanu u poslu pomažu i ostali članovi njegove porodice. U narednom periodu on planira i proširenje objekta.
Za sve one koji bi možda planirali da se bave ovakvom ili sličnom vrstom proizvodnje, Vrhovac preporučuje da se posavjetuju sa ljudima koji su već uspješni i duže vrijeme u tom poslu.
Vrhovac je na kraju rekao i da s obzirom na situaciju i nije baš najsjajnije baviti se ovim poslom ali je kada se sve sabere i oduzme uglavnom zadovoljan.
TV K3