Prnjavor: Stabilno poslovanje u JP “Vodovod” , akumuliran gubitak smanjen za više od 80 odsto (VIDEO)

May 25, 2021, 12:44 pm

Komunalno preduzeće “Vodovod” u Prnjavoru u posljednje četiri godine ima stabilno poslovanje, sredstva za završetak nekoliko značajnih ulaganja obezbijedilo je učešćem u MEG projektu, a od 2017. godine akumulirani gubitak smanjen je za više od 80 odsto, rekao je novinarima načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš nakon radne posjete ovom preduzeću.
Tomaš je podsjetio da je opština u saradnji sa preduzećem “Vodovod”, zahvaljujući dobrim ostvarenim rezultatima, dva puta povlačila znatna finansijska sredstva od Razvojnog programa UN /UNDP/ u okviru učešća u prvoj fazi MEG projekta.

Prema njegovim riječima, za gradnju vodovodne i kanalizacione mreže u Ulici Vida NJežića povučeno je 195.000 KM i oko 30.000 KM za gradnju DMA zona u gradu.

Ukupna vrijednost izgradnje ulice koštala je oko 1,2 miliona KM, a gradnja DMA zona i mjernih mjesta 85.000 KM.

Za gradnju vodovodne mreže prema poslovnoj zoni koja je ukuno koštala 339.000 KM kroz MEG projekat povučeno je 133.000 KM.

Tomaš je rekao da nijedan od ovih projekata ne bi bilo moguće realizovati bez svih preduzetih aktivnosti samog preduzeća “Vodovod”, ali i finansijske podrške UNDP-a.

“Napravili su veliki pomak u smislu poslovne reorganizacije i finansijske konsolidacije. Od 18 opština i gradova u BiH koji su u MEG projektu trenutno je `Vodovod` iz Prnjavora drugi na rang-listi po ispunjenju svih šest mjerljivih kriterijuma koji se prate u napretku komunalnih preduzeća”, istakao je Tomaš.

On je naveo da je akumulirani gubitak koji je 2017. godine iznosio 1.063.000 KM smanjen za više od 80 odsto i danas iznosi 230.688 KM.

“Za tako malo vremena toliko smanjiti gubitak je rezultat vrijedan pažnje, zbog čega sadašnje rukovodstvo ovog preduzeća ima našu punu podršku”, rekao je Tomaš.

On je iznio i podatak da je u posljednje četiri godine registrovano više od 1.000 novih priključaka, urađeni su kilometri nove mreže, a istovremeno gubici na vodovodnoj mreži smanjeni sa 39 na 28 odsto.

“Znamo da samo dva komunalna preduzeća u Republici Srpskoj prikazuju manje gubitke, što znači da je ovo iznad republičkog prosjeka”, naveo je Tomaš.

Direktor prnjavorskog “Vodovoda” LJubiša Sibinčić napomenuo je da je preduzeće, osim zajedničkih ulaganja sa opštinom, kroz MEG projekte uspjelo samostalno da obezbijedi finansijska sredstva za nabavku opreme za detekciju kvarova u iznosu od oko 30.000 KM, uz donaciju od 80.000 KM urađen je hidraulički model vodovodnog sistema opštine Prnjavor, koji u BiH imaju još samo Gradiška i Gračanica, a ovih dana dobijen je značajan dokument “Elaborat o količinama vode na izvorištu Povelič” vrijedan od 80.000 do 90.000 KM.

Sibinčić je podsjetio da “Vodovod” na području opštine Prnjavor održava oko 360 kilometara primarne i sekundarne mreže i oko 350 kilometara priključnih vodova.

“Nijedan metar ove mreže prije četiri godine nije bio ucrtan, a danas imamo oko 90 odsto, zahvaljujući čemu tačno znamo gdje se nalazi koja linija, priključni vod, šaht, vodomjer ili ventil”, istakao je on i dodao da preduzeće ima aktivnih osam DMA zona, sa kojih se svakog jutra dobijaju podaci o noćnom minimumu i na osnovu kojih se može uočiti postojeći kvar.

Sibinčić je rekao da je ove godine u planu gradnja još dvije DMA zone, zahvaljujući čemu će oko 80 odsto vodovodnog sistema biti pokriveno sa mjeračima protoka.

On je naglasio da je značajan segment poslovanja i energetska efikasnost kroz koju su uspjeli da smanje potrošnju električne energije za oko 5.000 KM mjesečno u prosjeku i tako ostvare ogromnu finansijsku uštedu.

“Najvećim uspjehom dosadašnjeg poslovanja smatram završetak projekta Povelič, na kojem trenutno imamo oko 8.500 potrošača. U funkciji je pet bunara koji snabdijevaju naše potrošače, a kompletan sistem bazena i bunar je uvezan u jedinstven sistem koji se prati 24 časa”, rekao je Sibinčić.

On je napomenuo da je finansijsko poslovanje preduzeća stabilno. Sve obaveze prema 55 zaposlenih radnika i dobavljačima se redovno izmiruju.

SRNA/TVK3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *