Na porodičnom imanju u selu Drenova kod Prnjavora prije četiri godine zasađena je plantaža šipka na tri duluma, a nakon druge godine počeli su proizvoditi marmeladu od šipka kao i sušeni šipak za čaj, ispričao nam je jedan od suvlasnika plantaže Damir Savić.
Sa željom da na pametniji način utroše slobodno vrijeme, Damir Savić je sa porodicom u selu Drenova kod Prnjavora, na starom porodičnom imanju, podigao plantažu šipka na tri dunuma sa oko 700 sadnica koje potiču sa juga Srbije.
Sorta šipka je “Ideal Smit” koja je najpogodnija za naša područja s obzirom da daje najbolji rod i da je najotpornija na bolesti. Plantaža je zasađena 2017. godine i sada se nalazi u četvrtoj godini a u punom rodu bi trebala biti već iduće godine priča Savić.
Ove godine su kaže Savić zbog vremenskih prilika i puno kiše sa toplim vremenom morali da tretiraju plantažu insekticidima ali isključivo onima koji su odobreni samo u organskoj proizvodnji.
Za oprašivanje šipka na imanju se nalazi i pet košnica jer pčele igraju važnu ulogu u razvoju svih biljaka pa tako i šipka. Šipak se trenutno nalazi u fazi cvjetanja.
Šipak za berbu stiže krajem avgusta dok se glavna berba obavlja sredinom septembra. Savić ističe kao prednost to što se šipak ne mora ubrati odjednom već to može teći i u fazama kako dozrijeva jer nisu vremenski uslovljeni da se mora kako kažu “ubrati preko noći”.
Prošle godine po jednom grmu šipka ubrano je po oko dva kilograma ploda kaže Savić i dodaje da se u punom rodu očekuje i do tri kilograma ploda po jednoj biljci. Dodaje da trenutno sav prinos prerađuju i prave marmeladu kao i sušeni šipak za čajeve i razne druge napitke koji postaju sve moderniji u današnje vrijeme.
Za dobijanje 100 grama marmelade od šipka koristi se 95 grama ploda uz dodatak vode i šećera koji po deklaraciji iznosi 42 odsto.
Takođe kod šipka tako reći nema otpada jer se od sjemenki dobija ulje koje se koristi u kozmetičkoj industriji dok se od ostataka kod pravljenja marmelade prave takozvane pogače koje se koriste za stočnu ishranu.
Ukoliko se neko odluči da se bavi uzgojem šipka prva stvar koja se treba uraditi je da se parcela ogradi kako bi se biljke zaštitile od štetočina jer je poznato da su mladi izdanci šipka prava poslastica za srne i zečeve, priča Savić.
U planu im je kaže da u buduće prave i manja pakovanja marmelade a trenutno su dostupne standardne tegle od 800 grama koje se mogu naći u “Našoj prodavnici” u Prnjavoru koja se bavi prodajom domaćih proizvoda sa područja opštine Prnjavor.
Dostupni su takođe i u pojedinim radnjama prirodne i bio hrane u Banja Luci dok će o daljoj prodaji razmišljati kaže dok se prinosi uvećaju i dok se budu mogle proizvesti veće količine proizvoda od šipka.
Savić napominje i da su protekle sezone imali oko 1.200 kilograma roda dok bi u godinama koje slijede rod trebao biti i do dvije tone.
TV K3