Učenici i profesori Gimnazije iz Prnjavora, likovnim radovima i dramskim prikazom, obilježili su Dan sjećanja na žrtve Drugog svjetskog rata. Na ovaj način učenici su svim prisutnima, predstavili stradanje srpskog naroda u prnjavorskom kraju tokom ratnih godina kada su mjesta kao što su Kremna, Štrbci, Čorle, Galjipovci i druga doživjeli teror i ubijanje stanovništva od strane ustaških formacija.
Na sceni Centra za kulturu, učenica Nikolina Samac dočarala je svjedočenje Stake Petrović, preživjele mještanke Kremne koja je bila svjedok ustaškog pokolja u ovom mjestu u decembru 1941.godine. Nikolina navodi da ona i njeni drugari, na ovaj način, pokazuju da poštuju sva dešavanja iz prošlosti.
” Mi smo publici predstavili likovne ali i neke literarne radove koji se tiču stradanja našeg naroda tokom Drugog svjetskog rata. Svi ti radovi su bili poslati i na razne konkurse od strane mojih drugara gdje su neki uspjeli i dobiti određene nagrade. Kroz ovakve događaje nastojimo da sačuvamo sjećanje na one koji su stradali i o tome nas redovno uče i naši profesori. Mi nove generacije u sebi moramo da čuvamo sjećanje na sve žrtve i da to prenostimo drugima ”,rekla je Samac.
Za posjetioce je predstavljena i izložba dokumentarnih fotografija pod nazivom ”Djeca u logorima Nezavisne Državne Hrvatske” gdje su se posjetioci mogli upoznati o svim patnjama i užasima kroz koje su prolazila srpska djeca, zatočena u ustaškim kazamatima.
Autor ove izložbe Bojan Milijašević, koji je poznat u prnjavorskom kraju po čuvanju sjećanja na istoriju ovog mjesta, navodi da izložba svojim potresim prizorima žrtava i njihovi dželata ne ostavlja nikoga ravnodušnog i predstavlja hronološki splet događaja od 1941 do 1945.godine.
” Akcenat je ovdje stavljen na stradanje djece u Jasenovcu, Staroj Gradišci, Jastrebarskom i drugim logorima smrti. Ovo je po prvi put u Prnjavoru da se prikazuje ovako nešto a naši sugrađani do sada nisu imali priliku toliko da se upoznaju o stradanju srpskog naroda a posebno srpske djece u koncentracionim logorima. Mogu reći da svi koji gledaju prvu put ove dokumentarne fotografije iz razgovora sa njima sam stekao informacije da se oni do sada nisu upoznali o svim tim događajima iz Drugog svjetskog rata ”,rekao je Milijašević.
Milijašević dodaje i da su ovom izložbom, pokušali upoznati javnost o brojkama stradale djece. Podsjeća da prema posljednjim raspoloživim podacima ta brojka iznosi od oko 75.000 stradalih.
” Od tog broja samo u Koncentracionom logoru Jasenovac je zabilježeno oko 20.000 stradale djece. Među tim brojkom je oko 12.000 srpske djece zatim 5.500 romske djece i oko 2.000 jevrejske djece. Na spisku kojim se rasplože, postoji i brojka od oko 150-oro djece koja su bili iz hrvatskog i muslimanskog naroda. ”,rekao je Milijašević.
Direktor Gimnazije u Prnjavor Dajana Ostojić podsjeća da su sa učenicima i profesorima pokušali oživjeti sjećanje na prošlost. Dodaje da kultura sjećanja na stradanje naroda, mora biti kolektivno osjećanje i da se na tome mora sistemski raditi.
” Mi naše učenike ali i druge ljude moramo učiti našoj istoriji posebno onoj vezano za Drugi svjetski rat pri čemu ćemo poslati poruku da se ovi događaji ne smiju zaboraviti. Iako u savremenom životu, mnogi događaji iz istorije za nove generacije često nisu interesantni, mi moramo sistemski da se trudimo i podstičemo nove generacije da uče svoju istoriju” rekla je Ostojićeva.
Navodi i da su nove generacije malo upoznate sa stradanjem srpskog naroda u prnjavorskom kraju tokom Drugog svjetskog rata. Napominje i da će njena ali i misija drugih profesora biti da u narednom periodu više obrađuju ove teme sa učenicima a sve kako bi nove generacije znale o svojoj prošlosti kroz koju mogu graditi budućnost.
TV K3