Prnjavor: Nasilje iz stvarnosti preseljeno na društvene mreže (FOTO + VIDEO)

March 14, 2022, 1:54 pm

O nasilju, temi o kojoj i kad se priča, tiho se priča, na svom drugom forumu glasno su progovorili članovi Omladinskog centra Prnjavor, a forumu je prisustvovalo preko stotinu učenika prnjavorskih srednjih škola.

Dajana Budiša, savjetnik Plavog telefona ističe da je najpristunije emocionalno i fizičko nasilje, ali da je u velikoj mjeri prisutno i emocilonalno zanemarivanje, ali da se o njemu mnogo i ne govori.

„Prošle godine smo primili preko 10.000 poziva i preko 1.200 javjanja putem četa, mejla, Facebooka i Instagrama. Od toga svega smo primili 32 prijave nasilja, odnosno sumnje na nasiljeod kojih je 50 % bilo vezano za porodično nasilje“, kaže Budiševa.

Svi oni koji se suočavaju sa strahom da se povjere nekome, nasilje mogu prijaviti anonimno upravo putem Plavog telefona.

Dragana Glavan, psiholog u Centru srednjih škola Ivo Andrić Prnjavor ističe da se u proteklom periodu nije primijetio porast broja vršnjačkog nasilja, ali navodi i da je među učenicima sve manje fizičkog nasilja, te da je verbalno nasilje sve prisutnije, kao i nasilje na društvenim mrežama.

„Nasilja na društvenim mrežama ima svakako više nego ranije. Djeca se odluče da to prijavljuju. Ono što mi njima stavljamo do znanja je to da je internet javni prostor i da to što doživljavaju putem društvenih mreža je ustvari ekvivalent doživljaja na bilo kom drugom mjestu ili javnom prostoru“, navodi Glavanova.

Osim na ulici, porodici ili učionici, sve više nasilnog sadržaja plasira se putem medija i društvenih mreža. Rijaliti sadržaji dostupni su u svakom trenutku tokom dana, a negativni komentari na mrežama, takođe, mogu uticati na mlade kažu psiholozi.

Maja Dakić, novinarka naše medijske kuće navodi da je uloga medija velika, te da i sami mediji trebaju biti više društveno odgovorni.

„Mediji ko mediji su puni informacija. Sve zaista možemo saznati u momentu kad hoćemo u svojoj sobi, ne mormo ni izaći. Ono što nije dobro, ta medijska bliskost dovodi do međuljudske udaljenosti i otuđenosti. Zbog velike količine informacija, ljudi više kritički ne razmišljaju“, ističe Dakićeva.

Učenica prnjavorske gimnazije Neda Stojčić ističe da je nasilje na društvenim mrežama prisutno više nego ranije, naročito nakon od kad je počela pandemija.

„Mislim da je nasilje prisutno i više nego što želimo da priznamo i da treba da se organizujemo što više ovakvih stvari kako bi se naše društvo promijenilo“, kaže Stojčićeva.

Članica Omladinskog centra Prnjavor Vildana Mušinović ističe da su tokom osmišljavanja projekta pažljivo birali teme koje su bliske i poznate mladima, kao i da su pred njima još dva foruma do kraja projekta.

„Nasilje je sve češća pojava među mladima i zbog toga smo izabrali ovu temu“, ističe Mušinovićeva.

Svi dosadašnji forumi realizovani su u sklopu projeta BHRI programa ojeg implementira Međunarodna organizacija za migracije, a koji je podržan od strane Austrijske razvojne agencije. Sljedeći forum na temu Aktivizma mladih biće održan u petak 8. aprila.

IZVOR: TV K3 FOTO: Aleksandar Atić

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *