Iz Odjeljenja za prostorno uređenje opštine Prnjavor apeluju na vlasnike bespravno izgrađenih objekata da je ostalo još dvadesetak dana do isteka roka za legalizaciju. Nelegalni objekti se po novom Zakonu od prošle godine mogu legalizovati uz minimalna sredstva, poručuju iz opštinske uprave.
Na području opštine Prnjavor postoji više hiljada bespravno izgrađenih objekata koji nisu legalizovani ističe v.d. Načelnika Odjeljenja za prostorno uređenje Brane Žunić. Postupak legalizacije na osnovu Zakona o uređenju prostora i građenju se provodi od 2013. do 31.decembra ove godine.
„Ne može se vlast pohvaliti da je mnogo toga uradila u smislu legalizacije po ovom zakonu. Reći ću samo da je negdje oko 250 ukupno zahtjeva podnešeno za legalizovanje nelegalnih objekata a to je vrlo mali broj jer sigurno je da se broj nelegalno izgrađenih objekata mjeri i sa više hiljada“, istakao je Žunić.
S obzirom da je rok za podnošenje prijave za legalizaciju do Nove godine jako je bitno da građani do tog roka predaju zahtjev za legalizaciju jer nikada do sada nije bilo jednostavnije i jeftinije da se tzv.divlji objekti legalizuju, a te pogodnost ističu sa 31.decembrom 2016., kaže Žunić.
Legalizacija koja se provodi u 6 gradskih zona i ruralnom području zahtijeva i plaćanje određenih naknada a kojih su oslobođeni porodice poginulih boraca, RVI 1. i 2. kategorije, invalidna lica i slijepi, dok su izbjegla i raseljena lica oslobođena naknade za pretvaranje zemljišta u građevinsko.
„Naknada za objekte do 100 kvadrata iznosi 100 KM, za objekte od 100-200 kvadrata iznosi 500 KM, od 200-300 kvadrata je 1.000 KM i od 300-400 kvadrata je 2.000 maraka“, kaže Žunić.
Svi komercijalni bespravno sagrađeni objekti, površine veće od 400 metara kvadratnih, nemaju stimulacije, i za njih se plaća redovna cijena prilikom legalizacije u skladu sa odlukama nadležnih lokalnih zajednica.
Žunić dodaje da pod legalizaciju spadaju i objekti koji imaju građevinsku dozvolu ali je izvođač prilikom izvođenja radova odstupio od glavnog projekta. U toku ove godine urbanističko-građevinska inspekcija utvrdila je i kazne za adaptacije stanova bez odobrenja koje se za ovaj prekršaj kreću od 500 do 30.000 KM.
„Taj investitor objekta ima obavezu da legalizuje objekat i da uđe u ovaj postupak legalizacije, a što se tiče građana koji su eventualno imali ugovorni odnos i neku štetu to ne bih komentarisao nego bi to prepustio i rekao da je to stvar tog ugovornog odnosa između građana i tog investitora koji je bio nesavjestan“, rekao je Žunić.
Inače odziv građana i nakon donošenja stimulativnih mera za legalizaciju bespravne gradnje neznatno je povećan u odnosu na prethodni period a inspektori će intenzivno kontrolisati objekte početkom naredne godine, najavljeno je iz ministarstva za građevinarstvo RS.
Legalizacija bespravnih objekata je prvenstveno u interesu građana jer se nelegalan objekat ne može prometovati, niti se može prenijeti na nasljednike, a posjedovanje ovakvih objekata najveći je problem samog vlasnika”, saopšteno je iz ministarstva.
Zahtjevi za legalizaciju mogu se podnijeti u šalter sali Opštinske uprave opštine Prnjavor svakim radim danom od 7.00 do 16.00 časova. Za sve dodatne informacije građani se mogu obratiti u Odjeljenje za prostorno uređenje.
TV K3