Planirano je da se u novoj fabrici prave visokokvalitetni mliječni proizvodi, prvenstveno sirevi kojih nema na domaćem tržištu.
Gradonačelnik Prnjavora Darko Tomaš za “Glas Srpske” kaže da su proizvođači mlijeka osnovali udruženje i namjeravaju da naprave svoju fabriku, pa su od grada Prnjavora zatražili da im obezbijedi zemljište.
– Potpisan je ugovor i prebacili smo im sredstva da kupe zemljište. Imaju i podršku resornog ministarstva da dobiju određena grand sredstva za gradnju – rekao je Tomaš.
Stručni saradnik za projekte u Udruženju poljoprivrednih proizvođača mljekara RS Miljan Erbez kaže da mu je veoma drago što je krenula realizacija inicijative o izgradnji mljekare u Prnjavoru.
– Zemljište je donacija grada, a riječ je o skoro dva hektara. Predviđeno je da mljekari krenu sami u preradu mlijeka, a cilj je proizvodnja sireva. To je proizvod koji mnogo uvozimo i želimo na neki način da akumuliramo taj uvoz i da ponudimo domaće kvalitetne sireve, kao i one koji su tradicionalni na ovim prostorima Krajine – rekao je Erbez.
Osim toga, kako ističe, na taj način će pomoći i farmerima da lakše prodaju mlijeko. Kada dobiju garanciju od banke za kupovinu zemljišta, podnijeće zahtjev za lokacijske uslove, a idejni projekat i urbanističko-tehnički uslovi su već pripremljeni.
– Nakon toga očekujemo da bi glavni građevinski projekat mogao biti za dva ili tri mjeseca – rekao je Erbez.
Podršku će im pružiti i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
– Početna ulaganja biće oko pet miliona maraka, a očekujemo da bi izgradnja mogla krenuti krajem ove ili početkom iduće godine – rekao je Erbez.
Kada su odlučili da se upuste u ovu priču, kaže Erbez, morali su ispoštovati određene procedure.
– Promijenili smo Statut Udruženja i formirali preduzeće. Naše udruženje broji oko 440 članova, koji svakog mjeseca plaćaju članarinu. Proizvodimo 16 odsto mlijeka u BiH i 37 odsto mlijeka na području Republike Srpske – rekao je Erbez.
Ideja
Miljan Erbez kaže da je ideja o izgradnji mljekare pokrenuta još 2020. godine, kada je napravljena studija izvodljivosti uz pomoć projekta “Farma 2”.
– Tada je analizirano šest opština, a pokazalo se da Prnjavor ima najbolje uslove kada je u pitanju lokacija. Grad ima i srednju prehrambenu školu, a time i potencijalni kadar koji bi mogao raditi u mljekari – rekao je Erbez.
Izvor: Glas Srpske