Na osnovu pravosnažnog rješenja od 8. decembra 2016. godine opština Prnjavor uknjižila je u svoje vlasništvo 60 odsto poslovne zone „Vijaka“.
– To rješenje je u Repubičkoj upravi za geodetsko – imovinsko pravne poslove provedeno 17. januara ove godine i na osnovu toga uknjiženo je jedan kroz jedan u vlasništvo opštine nešto manje od 71 hektara zemljišta u poslovnoj zoni. Mislim da je ovo najvažnija stvar urađena za Prnjavor u posljednjih dvadeset godina – rekao je Darko Tomaš, načelnik opštine Prnjavor na redovnoj konferenciji za novinare.
Tržišna vrijednost ovog zemljišta je blizu 14 miliona KM, i za toliko se, kaže Tomaš, povećava i vrijednost imovine knjižene na opštinu Prnjavor.
– Najvažnija stvar je da su ovim stvoreni uslovi za početak gradnje u poslovno – turističkoj zoni „Vijaka“ i otvaranje novih radnih mjesta. U narednom periodu nam predstoji da završimo procese za ostatak ove poslovne zone. Još nekih 50 hekrata treba da uknjižimo na opštinu Prnjavor. Očekujem da i to završimo do kraja ove godine i tako kompletiramo 120 hektara poslovne zone – kaže Tomaš.
Podsjeća da je prije desetak dana razgovarao sa predstavnicima „Elektroprenosa“ u vezi izgradnje trafostanice koja treba da snabdije električnom energijom poslovnu zonu „Vijaka“.
– Vrijednost te investicije biće preko šest miliona i projekat treba da krene do kraja ove godine – rekao je Tomaš.
Inače, zemljište na kojem je predviđena pslovna zona „Vijaka“ nekada je bilo društvena svojina, čije je pravo korištenja imala firma „Ratar“. Tomaš podsjeća da su predmet privatizacije bili Ratarevi objekti, a ne poljoprvredno zemljište. S obzirom da lice koje je privatizovalo objekte nije dozvolilo da se opština uknjiži kao vlasnik zemljišta slučaj je završio na dugogodišnjem sudskom postuku.
Govoreći o drugim temama, načelnik prnjavorske opštine napominje da je za dva mjeseca, od kad je preuzeo dužnost načenika, urađeno sljedeće: da su u posljednjih pet godina prvi put isplaćeni poljoprivredni podsticaji na vrijeme, odnosno u tekućoj godini, da su u 2017. godini povećana sredstva za posticaje poljoprivrednim proizvođačima sa 345 hiljada na 400 hiljada KM i oni će biti isplaćeni na vrijeme, da su povećana sredstava u budžetu za stipendije učenika i studenata i lične stipendije, čime je ta stavka vraćena na nivo iz 2012. godine, te da je stopa poreza na nepokretnosti smanjena sa 0,15 na 0,05 odsto.
– To znači da je porez na nepokretnosti smanjen tri puta. Primjera radi, građani koji su porez na imovinu prošle godine plaćali 150 KM, ove godine će platiti tri puta manje, odnosno 50 KM – rekao je Tomaš na redovnoj konferenciji za novinare i zahvalio svojim saradnicima na predanom radu.
(TV K3)