Iako dobri drugari, ministar Dragan Bogdanić i načelnik Darko Tomaš u jednom se ne slažu a to je pitanje zatvaranja porodilišta. Boganić je istakao da ni Prnjavor ni Derventa do sad ništa nisu uradili kako bi porodilište ostalo funkcionalno.
Uvjerava Tomaš da Prnjavor bez njega neće ostati. Kako kaže, pobijedio je na izborima da štiti interese građana, a u ovom slučaju to je upravo opstanak porodilišta. Podsjeća na njegovo dugogodišnje funkcionisanje sa preko 110 godina. Upućena je, kako navodi, incijativa resornom ministarstvu da se izmijenu sporni članovi postojećeg Pravilnika kako bi porodilšte ostalo nesmetano da radi.
Protiv zatvaranja porodilišta su i sami zaposleni. Ginekolog u prnjavorskom domu zdravlja doktor Ljubiša Cvijanović koji je do sada obavio preko 2000 poroda, kaže da bi samo zatvarnje bilo veoma nepopularna mjera. Priča oko operacione sale kao i drugih uslova, za struku su veoma smješni.
Bez obzira na broj dosadašnjih poroda u Prnjavoru, Cvijanović smatra da bi porodilište u svakom slučaju trebalo opstati.
Pa tako je i Dom zdravlja u Derventi podnio je zahtjev da se rokovi usklade sa novim pravilnikom koji je stupio na snagu 13. juna ove godine. Načelnik Milorad Simić razočaran je ali, kako naodi i pomalo tužan što je došlo do svega ovoga. Ovaj problem nije u njegovom domenu, već u domenu struke, ministarstva i Vlade.
Podsjeća načelnik Simić da ovo nisu trivijalne stvari, već jedna veoma ozbiljna stvar koju treba riješiti za dobrobit svih građana, posebno porodilja i beba.
Svi akteri današnje priče, svjesni su rizika koje trudnica može imati prilikom porođaja ali napominju da su ti rizici prisutni cijelo vrijeme pa čak i u velikim kliničkim centrima.
TV K3