Članovi Udruženja građana oboljelih od dijabetesa u Republici Srpskoj ’’Diabet No1’’ posjetili su danas Prnjavor gdje su razgovarali sa opštinskim rukovodstvom o ranijoj podršci oboljelima kroz refundisanje sredstava za nabavku senzora za mjerenje šećera u krvi. Dogovoreno je da će u narednom periodu opština Prnjavor podržati projekat obuke o dijabetesu s ciljem lakšeg prepoznavanja simptoma ove bolesti.
Član Udruženja Jovan Cvijanović navodi da je dijabetes široko zastupljen na ovim prostorima a kroz projekte obuke, biće probuđena dodatna svijest o postojanju ovog problema.Dodaje da će prezentacije i dijeljenje priručnika po školama i vrtićima u Prnjavoru, omogućiti da profesori, nastavnici, vaspitači, shvate i bolje prepoznaju pojavu ove bolesti među mladima pri čemu će moći i da pravilno da odreaguju.
” Smatram da većina profesora, nastavnika i drugog osoblja koje učestvuje u vaspitno-obrazovnim ustanovama nema dovoljno razvijenu svijest o tome i ne znaju prepoznati simptome koji se pojavljuju po pitanju dijabetesa. Zato smatram da je veoma važno da se svi upoznaju o tome šta je dijabetes i kako ga prepoznati. ”,rekao je Cvijanović
Predsjednik Udruženja Jelena Škrbić Radić uputila je sve pohvale prema opštini Prnjavor navodeći da ova lokalna zajednica može biti primjer i drugima po pitanju brige o oboljelima posebno jer su u ranijem periodu pružili podršku kako bi se nabavili senzori za djecu i mlade. A jedan senzor je posebno bitna jer uvijek daje upozorenja ukoliko dođe do nekih promjena u organizmu oboljelih.
” Senzor je inače jedan kontinuirani mjerač glukoze pomaže osobama koje moraju da mjere nivo šećera osam do 15 puta dnevno. Do sada je to dešavalo putem igle i aparata koji su zastarili. Senzor izgleda kao jedna mala naljepnica koja se stavlja na nadlakticu. Senzor nam uvijek može pokazati da li nivo šećera pada ili raste ”,rekla je Škrbićeva.
Dodaje i da su promjene šećera u krvi konstantne i te amplitude kreanja znaju biti veoma visoke. Podsjeća i da su osobe koje boluju od ove bolesti, često na jednoj tankoj niti i taj senzor predstavlja jedan putokaz kako bi znali na kojoj su granici po pitanju nivoa šećera u krvi.
Da je razumijevanje za obljoljele neophodno smatra i prvi čovjek Prnjavora Darko Tomaš. Zadovoljan je i što će Fond zdravstvenog osiguranja od marta ove godine refundisati troškove nabavke senzora djecu do 18 godina.
” Mi smo se i danas sastali ovdje gdje smo poručili kako opština uvijek podržavati ove kategorije. Opština će i ove godine nastaviti da refundira ukupno uplaćena sredstva za sve naše sugrađane preko 18 godina. Ono što želim istaći je i to da su ovi mladi ljudi spremni da uvijek pričaju o svom problemu i da o tome upoznaju i druge. Moram reći i da su oni uzor i drugim svojim vršnjacima po pitanju uspjeha u nastavnim i vannastavnim aktivnostima. Kroz ovaj novi projekat želimo da podržimo njihove napore ”,rekao je Tomaš.
Predstavnici Udruženja ’’Dijabet No1’’ uručili su opštinskom rukovodstvu i zahvalnicu zbog nesebične podrške ovim kategorijama. Pohvaljen je i veliki doprinos opštine koje je podržala organizovanje prvog Kampa mladih lidera sa dijabetesom u BiH koji je prošle godine organizovan u Tesliću.
TV K3