Prnjavor- Berba kukuruza na farmi krava Babić u Štrpcima (VIDEO)

October 1, 2018, 1:39 pm

Porodica Babić iz sela Štrpci kod Prnjavora ima farmu muznih krava i bavi se proizvodnjom mlijeka. Ovih dana na imanju Babića u toku je berba kukuruza.

Marko Babić sa porodicom bavi se farmerskim poslom od početka 2000-ih. Kaže počeli su sa nekoliko krava a danas je na njihovoj farmi više od 100 životinja.

Za ovoliki broj grla potrebno je i obezbijediti hranu pa se na njihovim parcelama uveliko radi berba kukuruza od čega se dio bere u zrnu a dio se koristi za pravljenje silaže. Oni obrađuju oko 800 duluma zemljišta i uglavno se siju žitarice a sam kukuruz zauzima polovinu od toga.

Troškovi proizvodnje su značajni od sjemenskog materijala do đubriva i nafte. Situacija sa pristupom parcelama takođe nije sjajna jer su parcele kako je i uobičajeno za naše terene dosta razuđene. Najveća parcela u komadu im je oko 5 hektara dok su ostalo sve usitnjene parcele od po 10, 20 i najviše 30 duluma. Iako obrađuju 80 hektara zemlje Marko ističe da im fali još jedno 30- 40 hektara zemlje kako nebi morali raditi po dvije kulture na jednoj parceli.

Babići ostvaruju i pravo na podsticaje u proizvodnji žitarica kako opštinske tako i one od ministarstva poljoprivrede.

S obzirom da proizvode više od 1.300 litara mlijeka dnevno otkupnom cijenom od 65 feninga su zadovoljni.

U domaćinstvu Babića je 7 članova posao oko berbe kukuruza završe kroz nekoliko dana i svi su uključeni u pripremu za zimu i sledeću sezonu. Ulaganja na farmi su konstantna i uvijek treba nešto a zadnje što su radili ovog ljeta je proširenje kapaciteta štale.

Po pitanju zdravlja životinja saradnja sa veterinarima je veoma važna ističe Babić i dodaje da za sada nisu imali značajnih problema, redovno sarađuju sa veterinarskom stanicom a i sami su stekli dosta iskustva da mogu preventivno djelovati na zaštiti zdravlja grla. Marko kaže i da su njihova grla uglavnom kombinacija Simentalke i Holštajna i sve su manje više domaćeg genetskog porijekla izuzev bikova koji se ubacuju povremeno zbog nove linije i genetike goveda.

Kako je živjeti na selu i od poljoprivrede najbolje znaju Babići.

Marko dodaje da se na poljoprivrednom gazdinstvu mora raditi i po 12- 13 sati dnevno ali da se može zaraditi i solidno živjeti.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *