Pristupiti krajnje oprezno pregovorima o adaptaciji SSP

February 16, 2016, 8:27 am

“To će sa prihodovne strane značiti veliki minus, negdje od 50 do 80 miliona KM gubitaka po tom osnovu. To je, svakako, otežavajuća okolnost za naše poljoprivrednike”, rekla je Cvijanovićeva sinoć novinarima u Laktašima.

Ona je podsjetila da je Vlada Srpske već u nekoliko navrata analizirala situaciju u vezi sa tehničkom adaptacijom SSP i redovno je obavještavala Savjet ministara BiH i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH o svojim zaključcima, znajući da će oni voditi te pregovore.

“Mi reagujemo svaki put kada prepoznamo elemente prenošenja nadležnosti, ali ljudi iz Savjeta ministara, pogotovo iz Ministarstva koje vodi /Mirko/ Šarović, skoro su nam održali lekciju i rekli da je sve što je vezano za carinsku politiku i tarife nadležnost BiH, a ne entiteta. Pa evo, pozivam ih da donesu mudru odluku, neka objasne ako kroz pregovore ne prođu na mudar način”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da je obaveza Vlade Srpske bila da ih upozori o tome da vode računa šta rade, jer je poljoprivreda nadležnost entiteta i da vode računa o podjeli nadležnosti kada je riječ o različitim inspekcijskim službama i organima koji moraju da djeluju po pitanju uvozno-izvozne politike.

Cvijanovićeva je rekla da se u tome vidi i jedna opasna politika koja ide u pravcu isključivanja Republike Srpske iz svih procesa.

“Ako neko dođe i kaže `mi vodimo pregovore i carinska politika je u nadležnosti BiH`, ne vodi se računa da bi podrška tome trebala doći sa nivoa entiteta, jer su entiteti ti koji su nadležni za određene oblasti i trpe zbog promjene carinske politike koja se nastoji uvesti u trgovinskom režimu između BiH i EU”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je to obrazložila time da će liberalizacija koju nalaže izmijenjeni trgovinski režim značiti i gubitak za entitete, naglašavajući da se trebalo sa više iskrenosti pristupiti tom procesu.

Premijer Srpske navela je da se nešto slično dešavalo i sa mehanizmom koordinacije, gdje su stalno isključivani entiteti, te poručila da to neće tako moći.

Cvijanovićeva je ponovila stav Vlade Srpske da nije bilo potrebno to što se traži adaptacijom SSP-a i da je nešto što ide u prilog samo EU, odnosno njenim članicama, a da će to biti udarac za domaću privredu.

Ona je podsjetila da je Makedonija SSP zaključila prije Crne Gore i Hrvatske, te da je prije 10 godina dobila status kandidata, a još čeka datum za pregovore.

“Ne želim da pokvarim današnji dan u kojem je BiH podnijela aplikaciju za članstvo, ali previše poznajem proces u svim njegovim mikrokoracima da znam da je to samo dobra poruka, a iza toga nema ničega ako nema konkretnih rezultata”, naglasila je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, nijedno pitanje nije završeno do kraja, a Reformska agenda je nešto na čemu će se nastaviti raditi.

“O SSP počinju zvanični pregovori, biće to dug put i neće biti jedinstvenog stava. U vezi sa mehanizmom koordinacije smo strašno prevareni, nastao je nered na unutrašnjem planu. Ne postignete sporazum o mehanizmu koordinacije zato što ste odlučili da ne koordinišete, već namećete. To je apsurd”, rekla je Cvijanovićeva.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *