“Platforma o dijalogu o konačnom, inkluzivnom i pravno obavezujućem sporazumu o normalizaciji odnosa između Republike Kosovo i Republike Srbije”, poslije više pokušaja, usvojena je u četvrtak u kosovskom parlamentu.
Reagujući na njeno usvajanje, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić za petak prijepodne zakazao je sjednicu Savjeta za bezbjednost. Istovremeno, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić ocijenio je da je Priština usvajanjem ove platforme poslala poruku da je ovo kraj dijaloga i da to “predstavlja poslednji ekser u kovčeg dijaloga”.
Ovaj dokument, koji je izradila Državna delegacija za dijalog sa Srbijom, predviđa recipročno priznanje Kosova i Srbije unutar postojećih granica, poštovanje prava albanske zajednice u Srbiji, rješavanje svih otvorenih pitanja sa Srbijom, kao i ukidanje Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1244.
“Platforma sadrži uvod, 11 glavnih principa na osnovu kojih će delovati Državna delegacija za dijalog, te poglavlja koja se odnose na značenje normalizacije, evropske integracije, ratne zločine, nestala lica i žrtve seksualnog nasilja, kao i zaštitu prava manjinskih zajednica, sukcesiju i sl”, navodi se u Platformi, prenosi “N1”.
Platforma predviđa i da svaki sporazum mora biti u skladu sa Ustavom Kosova kao i uspostavljaje suda za “zločine Srbije na Kosovu”. Takođe, u dokumentu se naglašava da nema sporazuma o nečemu dok se ne postigne sporazum o svemu.
Ovom platformom predviđeno je da prirodni resursi Kosova, a posebno jezero Gazivode i “Trepča” na Sjeveru, predstavljaju dio “suverene teritorije Republike Kosovo” i to pitanje nije “otvoreno za pregovore”.
Navedeno je i da bi Rezolucija UN 1244 trebalo da bude ukinuta, dok će sporazum biti postignut posredstvom EU i uz podršku SAD, koji bi i bili garanti primjene obaveza predviđenih sporazumom.
U toku vanredne sjednice kosovske skupštine, glasalo se i za razmatranje nacrta “Zakona o zadacima, odgovornostima i nadležnostima državne delegacije Republike Kosovo u procesu dijaloga sa Republikom Srbijom”.
Vlada Kosova je još krajem decembra 2018. odobrila ovaj zakon i proslijedila ga skupštini na razmatranje.
Samim zakonom zabranjuje se predsjedniku i bilo kojoj instituciji da se sastaje sa tzv. fasilitatorima dijaloga bez prisustva kopredsjedavajućih, a i nalaže da svaku odluku Vlade Kosova prema Srbiji treba da usvoji i pregovarački tim.
Ovom zakonu, kao i Rezoluciji o dijalogu i imenovanju pregovaračkog tima, protive se dve najveće opozicione stranke u kosovskoj skupštini, LDK i Samoopredjeljenje.
S druge strane, opozicija je platformu nazvala “najapsurdnijim dokumentom koji je dospio u skupštinu”, prenosi “Koha”.
Nezavisne novine