Sezona je slava, ali oko Aranđelov dana, kod našeg naroda predstoji još jedan svojevrsni praznik “svinjokolj”. Domaćini već, uveliko, vrše pripreme, a za čvarke i polutke, ove godine, biće potrebna i prosječna plata.
„Trenutna cijena prasadi do 30 KG se kreće oko 6,5 do 7 KM po kilogramu. Ovog zadnjeg vikenda došlo je do određenog porasta cijene zato što je EU, za razliku od prošle sedmice gdje smo imali pad cijena od nekih 6 evra, ponovo konsoliduje cijene i počinje, lagano, da raste cijena prasića. Na osnovu tog porasta i sadašnje potražnje, koja je povećana usljed prazničnog perioda i slava, negdje do 15. novembra, osjeća se lagano i rast domaće prasadi na našem tržištu. Što se tiče tovnih svinja, one su u nekoj cijeni do 6 KM-ova” kaže Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS.
Osim stanja na računu, domaćini bi trebali pratiti i svjetsku politiku jer su poremećaji na globalnom tržištu značajno uticali na tržište tovnih svinja.
“Trgovinski problem između EU i Kine, gdje je Kina uzvratnim mjerama, zbog carina za električne automobile, obustavila uvoz prerađevina mesa, živih životinja, polutki i mliječnih proizvoda. Što se tiče domaće proizvodnje, zasada, ima dovoljno i prasića i tovnih svinja i mislimo da neće biti preveliki udar na džepove građana i da neće biti enormnih posupljenja. Nakon 15-og novembra, što se tiče prasadi, očekuje se da će doći do male stagnacije, do decembarskih praznika i Nove godine, Božićnih praznika kada se očekuje najveći udar i mislimo da će tad cijena dostići 9, možda čak i 10 KM” poručuje Maljčić.
Prošle godine, uzgajivači nisu bili poštedjeni afričke kuge svinja koja je “pojela” čitave farme u brojnim krajevima Republike Srpske. Mnoga stara gazdinstva napustila su ovakva vid stočarstva. Stoga nedostaje jedinki za klanje pa se, samim tim, i očekuje poskupljenje.
Do kompromisa teško, za potrošače je to skupo, a proizvođačima opet razumna cijena, jer je skupa prihrana
“Kako je bila nekada 3 KM, ovo je dobro. Jer skupi su preparati. Nema posla bez preparata. Ja hranim sojim, žitaricama, zobi ali bez preparata nema uzgoja” istakao je Savo Predojević, uzgajivač svinja iz Moddriče.
Hoće li svinjokolj otići u istoriju? – nameće se pitanje. Međutim, bez obzira na prilike, vijekovna tradicija pravljenja kobasice i usoljavanje mesa u pajcu, uz to čašica domaće rakije dokaz je opstanka i u vrijeme i u nevrijeme.
TV K3