Primorski gradovi u koje ćete se zaljubiti

January 26, 2023, 10:22 am

Crnu Goru krase mnogi poznati i manje poznati gradovi na obali Jadranskog mora. Neki od njih mogu se pohvaliti plažama koje ne samo da se ne bi postidjele pred popularnim grčkim već su, slobodno možemo reći, još ljepše od njih.
O istorijskom značaju i pričama iz prošlosti koje zidine ovih gradova pričaju da i ne govorimo!
Nedavno je sprovedeno istraživanje u kom je trebalo izabrati gradove koje Crnogorci smatraju najljepšim za život. Pogledajte koji su gradovi u pitanju!
#1 Budva – balkanska Azurna obala
Budva je jedan od najpoznatijih gradova na Jadranu i predstavlja raj za ljubitelje aktivnog odmora, koji su željni blizine dobrih plaža, bogatog i raznovrsnog noćnog života, ali i istorije i kulture.
Mnogi se sele u Budvu i odlučuju da započnu novi život na primorju, te je stoga prodaja kuća u Budvi uvijek aktuelna, a potražnja nekretnina ogromna.
Na mjestu današnje Budve pojavilo se naselje još u V vijeku p.n.e. Ono se zvalo Budua i Grci su ga kolonizovali, ali je u drugom vijeku p.n.e. postalo dio Rimskog carstva. Kasnije se na ovu teritoriju doseljavaju Sloveni i Avari. Istorija Budve je burna. Svjedočila je mnogim ratovima, bila dio Venecijanskog carstva i nekoliko puta tada ulazila u Osmanske ratove, ali i kasnije tokom dvadesetog vijeka u druge.
Danas se u Budvi može uživati u nekim od najpoznatijih crnogorskih plaža – tu se nalaze Slovenska plaža i plaža Mogren, ali i mnogo manjih, skrovitih širom Budvanske rivijere.
Ukupna dužina plaža u Budvi iznosi 11 km, a dužina obale Budvanske rivijere je čak 35 km.
Budva mnoge asocira na dobar noćni provod, ali istina je da je krase mnoge istorijske znamenitosti i lako bi mogla biti prijestonica kulture. Najzanimljivije su u Starom gradu – tamo se može obići srednjovjekovna tvrđava u svom originalnom obliku, bazar, kao i Arheološki muzej Budve. Pored toga ne treba propustiti ni manastire koji se nalaze u blizini Ostroga.
Vikendom možete posjetiti neka od mnogobrojnih ostrva u blizini Budve koja skrivaju divlje plaže s kristalno čistom vodom.
Mogućnosti za zabavu i kvalitetno provedeno vrijeme zaista su mnogobrojne kada živite u Budvi.
#2 Herceg Novi – grad hiljadu stepenica
Herceg Novi je grad u bokokotorskom zalivu i nalazi se u samom podnožju planine Orjen. Zovu ga gradom 1000 stepenica zbog njegove posebne arhitekture i reljefa. Tvrđava iz 16. vijeka, kao i Sahat i Kanli kula, zaštitni su znak ovog primorskog šarmantnog grada.
Jedan je od najosunčanijih gradova u Crnoj Gori, a osim plaža može se uživati i u velikom broju parkova koji se prostiru kroz grad.
Domaćin je mnogim svečanostima, a jedna od njih naziva se Praznik mimoze i održava se svakog ljeta. Mimozu inače možete osjetiti na ulicama Herceg Novog tokom cijele godine, a krajem januara miris je najintezivniji i cijeli grad opijen je mirisom žuto zelenih mimoza. Ne iznenađuje nas podatak da je naš jedini nobelovac odabrao upravo ovaj primorski grad da u njemu izgradi kuću.


#3 Bar – velelepna luka
Bar je grad u Crnoj Gori koji nastaje spajanjem dva manja grada – Novog i Starog Bara.
Ovaj primorski grad lociran na jugu zemlje popularno je turističko mjesto i predstavlja glavnu luku u Crnoj Gori, a veza sa Italijom dosta je vidljiva u ovom mjestu. U Baru se, pored važne luke, ističu i mnogi istorijski spomenici poput Nehaja i dvorca kralja Nikole, ali i maslinovog drveta u mjestu Mirovica, podno planine Rumije, starog više od 2.000 godina!
Najpopularnije destinacije u Baru u ljetnjem periodu su Čanj i Dobre vode.
Ljubiteljima prirode koji razmatraju preseljenje u Bar dopašće se i blizina bajkovitog Skadarskog jezera za koje se vezuju mnoge legende.
#4 Kotor – spoj tradicije i modernog
Kotor je izglasan za najljepši grad na crnogorskom primorju, i to s razlogom. 2016. ponio je i titulu najboljeg turističkog grada na svijetu.
Smješten u Bokokotorskom zalivu, ovaj grad od davnina je poznat kao grad trgovaca i moreplovaca, a naseljen je još od 3. vijeka prije nove ere. Nalazi se na UNESCO-voj listi svjetske kulturne baštine zbog svoje autentične arhitekture.
Zidine Starog grada u Kotoru čuvaju duh prošlih vremena, koja se povremeno mogu i oživjeti, barem u ovom magičnom zalivu u kom je sve moguće. Naime, prema drevnom običaju, svakog 22. jula barke okićene zelenilom i napunjene kamenjem, isplovljavaju sa istočne strane obližnjeg ostrva Perasta, duž obale prema zapadnoj strani i zatim prema ostrvu.


Ova svečanost naziva se Fašinada i njena istorija je duga više od 560 godina.
Na barkama se tog dana nalaze samo stariji muškarci, koji su, prema tradiciji, u ono vrijeme čuvali mladiće od napada Turaka. Do današnjeg dana žitelji Bokokotorskog zaliva nastavljaju ovu tradiciju, ujedno obnavljajući temelja ostrva kamenjem. Fašinada je poseban dan u godini i omiljena svečanost svih žitelja Kotora.
Kao što ste vidjeli, Crna Gora ima svašta da ponudi, a izbor mjesta za život zavisi isključivo od toga šta vi tražite. Bogat noćni život ili mirno mjesto uz obalu… Dobru povezanost s drugim gradovima ili bogatu istoriju… Opcija je mnogo!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *