Tužilaštvo u saopštenju navodi da je, prema početnim saznanjima, primarna odgovornost na članovima posade, da postoje osnovi sumnje da dio odgovornosti snosi i jedan broj aktivnih pripadnika Vojske Srbije, te da ima i indicija za eventualnu odgovornost određenog broja civilnih lica.
U skladu s tim, tužilaštvo će sprovesti istražne radnje, u cilju potpunog utvrđivanja svih relevantnih činjenica vezanih za taj događaj, navodi se u saospstenju.
Tužilaštvo navodi da je do pomenutih saznanja došlo na osnovu nalaza i mišljenja Komisije za ispitivanje uzroka udesa vojnog vazduhoplova i ostalih pribavljenih isprava i dokumenata u vezi sa udesom vojnog helikoptera.
Kako piše Blic, odgovornost za tragediju u Surčinu primarno snosi vođa posade pilot Omer Mehić, tvrdi se u izveštaju stručne Komisije za osnovno ispitivanje udesa vojnog helikoptera.
Komisija je navela da odgovornost za udes snosi vođa posade helikoptera HT-48, a da deo odgovornosti snose i drugi pilot (kapetan Milovan Đukarić) i letač tehničar u pilotskoj kabini. “Deo odgovornosti snosi komandant 204. vbr zbog propusta u planiranju i organizaciji leta (general Predrag Bandić), ODT RViPVO zbog propusta u organizaciji i rukovođenju letom. Eventualnu odgovornost kontrolora na aerodromu “Nikola Tesla” će utvrditi Kontrola leta SiCG na osnovu zahteva komande RViPVO”, piše u izveštaju u koji je “Blic” imao uvid.
Vojni helikopter koji je prevozio bebu iz Novog Pazara za Beograd pao u Surčinu 13. marta oko 22 i 30, kad je poginulo svih sedam osoba koje su se nalazile u letelici – četiri vojna člana posade, dva zdravstvena radnika i beba kojoj je trebalo da bude ukazana pomoć.
Poginuli su novorodenče od pet dana, major Omer Mehić, kapetan Milovan Đukarić, članovi posade Nebojša Drajić i Ivan Miladinović, ljekar Dževad Ljajić i medicinski tehničar Miroslav Veselinović.
Vojska Srbije dan kasnije formirala je dve komisije za utvrđivanje uzroka nesreće.
Ministarstvo odbrane saospstilo je ranije da je stručna Komisija je na osnovu svih podataka izvršila analizu i izvela zaključke, i sačinila pomenuti izveštaj sa kompletnom pratećom dokumentacijom na oko 500 stranica.
Komisiju su činili pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije iz Vojnotehničkog instituta, Tehničkog opitnog centra, Vazduhoplovnomedicinskog instituta, Komande Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane.
Komisija je obuhvatila specijaliste iz oblasti bezbednosti letenja, održavanja vazduhoplova, planiranja i rukovođenja letenjem, meteorologije, vazduhoplovne inženjere, opitne pilote, vazduhoplovne tehničare za sve sisteme na helikopteru, specijaliste vazduhoplovne medicine i vazduhoplovne psihologije.
Blic