U Banjaluci je sinoć prikazan dokumentarni film autora Boška Milosavljevića “Seobe se nastavljaju večno” u kojem su obrađeni istorijski podaci o srpskom narodu o kojima se malo zna.
Film na zanimljiv način govori o životu Srba i njihovim svetinjama na prostorima Ugarske, rekao je producent filma Milan Kićevac.
“Nadam se da ćemo uspjeti da zainteresujemo publiku da sami nastave da otkrivaju neke skrivene tajne, odnosno da počnu da istražuju teme o kojima nas u školi nisu podučavali iz istorije”, rekao je on.
Dodao je da se u filmu, osim o seobama, govori o Srbima i značaju koji su ostavili na teritoriji Ugarske.
“Filmovi koje radim otkrivaju pojedine ličnosti koje su bile od izuzetnog značaja za srpsku i rusku istoriju, te se u njima obrađuju teme koje govore o vremenu kada su Srbi bili poštovani i cenjeni u Ugarskoj i kada su ostavili velikog traga”, rekao je Kićevac.
Prorektor Univerziteta u Banjaluci Luka Kecman rekao je da je projekciju filma organizovala Akademija nauka i umjetnosti u Banjaluci radi širenja međusobne razmjene kulturoloških vrijednosti koje se stvaraju u Pešti i Banjaluci.
“Ovaj film govori o malo poznatim detaljima iz srpskog naroda koji su prvenstveno u vezi sa prostorom Budimpešte i Sent Andreje, odnosno od Kosova naovamo”, rekao je Kecman.
On je istakao značaj ovog filma, jer se u istoriji sve ponavlja, te ocijenio da je priča filma opominjuća.
Prema njegovim riječima, projekcija filma organizovana je u saradnji sa predstavnicima zadužbine Tekelijanum i srpske crkvene opštine u Budimpešti.
Tekelijanum je zadužbina koju je osnovao Sava Tekelija 1838. godine u Pešti s ciljem da se u njoj školuju siromašni i najbolji srpski đaci i studenti iz svih krajeva gdje su živjeli Srbi.