Prijeti li Crnoj Gori jezivo nasljeđe masovnog ubice sa Cetinja

August 16, 2022, 7:43 am

Dok Cetinje i Crna Gora u tišini liječe rane poslije najgoreg masovnog ubistva u svojoj istoriji, javnost u čitavom regionu se pita: da li bi bezuman čin Vuka Borilovića (34), ubistvo 10 nedužnih duša, mogao da obnovi jezivu tradiciju krvne osvete, koja se u Crnoj Gori smatra iskorijenjenom već više od 20 godina.

Borilović je tokom krvavog pira koji je trajao 30 minuta najprije uperio pušku u tročlanu porodicu Martinović mladu majku Natašu Pejović Martinović (35) i njene sinove Marka (11) i Mašana (8). Zatim je telefonom pozvao njhovog muža i oca, Miloša Martinovića, iz neke bizarne želje da mu lično javi tu užasnu vijest.

Upravo je taj bezdušni čin inicirao sumnje da se ovdje ne radi samo o nasumičnom činu pomračenog uma, već da je možda riječ o nekoj dubljoj zavadi. Tim prije što Martinovići za Boriloviće nisu bilo koja cetinjska porodica. Naprotiv, obje familije potiču iz istog lovćenskog plemena Bajice, iz zaseoka Gornič.

Martinovići i Borilovići dijele zajedničku plemensko-komšijsku istoriju koja seže do “Gorskog vijenca”, pa i dalje. Njegoš, na primjer, u svom remek djelu pominje “pet Martinovića” i viteza Vuka Borilovića kako “svi krvavi” izlaze pred vladiku Danila da mu prijave kako su se “poklali sinoć s Turcima”.

Plemena i dalje imaju veliki značaj u Crnoj Gori

Srđan Vukadinović, sociolog politike, podsjeća da su u Crnoj Gori posljednji put krvnu osvetu počinila albanska plemena prije dvije decenije.

– Tada su albanski plemenski barjaktari sjeli za sto i dogovorili se, odnosno dali besu, da više neće biti krvne osvete. Posljednji slučaj krvne osvete među Crnogorcima bio je 1989. godine, kada je Nikola Kaluđerović ubio Rajka Grdinića i mladića koji je kobnog momenta bio sa njima. Tako se osvetio za ubistvo svog sina Željka dvije godine ranije, za čiju smrt je bio osumnjičen Rajkov stariji brat Rade – kaže Vukadinović.

Kao i u svakoj krvnoj osveti, i tada stradali su nevini.

– Uvjeren sam da je Crna Gora ujedinjena i svjesna da joj poslije masakra nije potrebna krvna osveta u kojoj će ponovo imati nedužne žrtve. Krvna osveta svakako neće razriješiti situaciju. Cetinju i Crnoj Gori je dosta nevinih žrtava – kaže Vukadinović.

Ipak, Vukadinović upozorava da plemena i dalje imaju veliki značaj u Crnoj Gori.

– Plemenski barjaktari često imaju više uticaja nego državni organi. Na primjer, u gradu Tuzi je tokom pandemije korone bilo najviše zaraženih sve dok predsjednik opštine nije pozvao građane da daju besu i ne izlaze u naredne dvije nedjelje na ulicu. Tek tada je smanjen broj zaraženih – kaže Vukadinović.

Porodicu Borilović kriju na sigurnom mjestu
Srđan Korać, načelnik Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata Podgorici, juče je izjavio da nadležne službe “nemaju informacije koje ukazuju da će biti krvne osvete”.

Indikativno je, ipak, da je porodica Vuka Borilovića poslije masovnog ubistva sklonjena na sigurno i da će, kako kaže Korać, biti “preduzete sve mjere i radnje” da budu bezbjedni.

Korać je naglasio da porodica Borilovića ne može biti odgovorna za zločin Vuka Borilovića.

– Očekujem da to razumiju svi građani Cetinja i porodice oštećenih. Svi razumijemo njihovu tugu i bol, ali moramo biti razumni i svjesni da oni (porodica Vuka Borilovića) nisu odgovorni za zločin – rekao je Korać.

Na Cetinju je poslije nezapamćenog zločina situacija mirna, ali napeta. Nepotvrđene informacije govore da je Vuk Borilović u nedjelju morao da bude sahranjen u strogoj tajnosti i na nepoznatoj lokaciji, u krugu porodice pod zaštitom policije.

Zbog čega je sahrana bila bezbjednosni izazov objasnile su riječi sredovječnog muškarca koji je u Bajicama, odakle su i Martinovići i Borilovići, komentarisao informaciju da bi Vuk Borilović trebalo da bude sahranjen na istom groblju kao i njegove žrtve: Nataša Martinović (35) i njeni sinovi Mašan (11) i Marko (8).

– To nije dozvoljeno. Ne može ubica biti sahranjen na istom mjestu gdje i njegove nevine žrtve: dvoje djece i njihova majka – rekao je podgoričkim Vijestima ispred kapele sredovječni muškarac koji je želio da ostane anoniman.

Borilovići: Bezuman akt našeg bratstvenika
Povodom jezivog zločina oglasilo se saopštenjem i bratstvo Borilovića, kojem je pripadao masovni ubica Vuk Borilović. Borilovići su dio plemena Bajica sa bratstvom Martinovića, kojem su pripadale prve žrtve Borilovića: Nataša i njena dvojica sinova.

Bratstvo Borilović je izrazilo duboku žalost i uputilo iskreno saučešće svim porodicama “čiji su članovi stradali u bezumnom aktu našeg bratstvenika”.

Božo Prelević: Nije Crna Gora leglo krvne osvete
Saopštenje Borilovića je svakako dobrodošlo i može da se tumači kao pokušaj da se smanje tenzije i iskorijeni i najmanja pomisao na krvnu osvetu.

Advokat Božo Prelević, koji potiče iz crnogorskog plemena Kuči, kaže za Blic da vjeruje da će razum prevladati.

– Očigledno se ovdje radi o patologiji, o bolesti. Tako da se nadam da nikome neće pasti na pamet osveta, pogotovo što se to decenijama više ne događa u Crnoj Gori – kaže Prelević.

Prelević kaže da je krvna osveta recidiv plemenskog društva.

– Ipak, nije Crna Gora leglo krvne osvete. Bilo je krvne osvete i u Srbiji, Bosni i Hercegovini, na Kosovu. To je više pitanje osjećanja ljudi kojima je Borilović pobio najbliže. Zato bi svakako o tome moralo da se vodi računa ako nekome padne na pamet da se sveti – kaže Prelević.

Da li je krvna osveta već počinjena?
Mnogi se pitaju i da li je u ovom slučaju zapravo već počinjena neka vrste krvne osvete činom Cetinjanina Nenada Nena Kaluđerovića, koji je u Vuka Borilovića pod još nerazjašnjenim okolnostima ispalio metak za koji se još ne zna da li je bio smrtonosan.

Kao što Martinovići za Boriloviće nisu bilo koja cetinjska porodica, tako ni Kaluđerović nije samo hrabri, slučajni prolaznik u ovoj priči. Kaluđerović je bio vjenčani kum Mitra Mitrovića (37), kojeg je Borilović ubio kada je Mitrović pokušao da zaštiti Martinoviće.

Mitar Mitrović je bio kum i Martinovićima, Nataši i Milošu. Upravo je Miloš Martinović pozvao kuma Mitra Mitrovića, zamolivši ga da odmah ode do njihovog iznajmljenog stana i provjeri šta se dešava.

Mitrović je to bez riječi i uradio. U međuvremenu, Martinović je dobio telefonski poziv od ubice, koji mu je lično saopštio da mu je ubio ženu i sinove.

Ko je metkom zaustavio Borilovića?
Da li je kobnog dana Kaluđerović navodno ispalio metak u Vuka Borilovića da bi ga zaustavio u krvavom piru? Ili da bi mu se osvetio za ubistvo kume i kumčadi? Možda su se u njegovom činu izmiješala oba poriva?

Na ta pitanja nećemo uskoro dobiti odgovor. Zasad se čak ne zna ni da li je Borilović uopšte skončao od metka ispaljenog iz pištolja Kaluđerovića, ili od rane zadobijene u prethodnom obračunu sa policijom.

Srđan Korać iz podgoričke policije je izjavio da je Kaluđerović u nedjelju u svojstvu građanina saslušan u Višem državnom tužilaštvu i da mu je oduzet pištolj koji će biti predmet daljih vještačenja.

Korać je naglasio da se saslušavaju svjedoci zločina, kao i da će se obaviti veći broj vještačenja u Kliničkom centru, a da se trenutno čeka balistički nalaz.

– Uviđajni postupak je u toku. Po nalogu tužioca biće sproveden veliki broj vještačenja, na osnovu kojih ćemo utvrditi ko je sve bio prisutan na licu mjesta i koja je bila njihova uloga – naveo je Korać.

Iz Uprave policije su saopštili da se i dalje utvrđuju okolnosti da li je smrt Borilović nastupila kao posljedica teškog ranjavanja u sukobu s policijom, ili “naknadnog ispaljivanja projektila na za sada tačno neutvrđen način od strane građanina” (Kaluđerovića).

Božo Prelević: Kaluđerović skoro sigurno neće odgovarati
Advokat Božo Prelević kaže da Kaluđerović sigurno neće odgovarati ukoliko je pucao na naoružanog Borilovića u trenutku dok je ovaj sprovodio krvavi pir.

– To nije krivično djelo, jer je ubio masovnog ubicu u nužnoj odbrani ili krajnjoj nuždi. Ubiti nekog ko puca na druge ljude nije krivično djelo – kaže Prelević.

Prelević kaže da teško može da zamisli situaciju da je Kaluđerović pucao u bezopasnog Borilovića.

– Prema mojim informacijama, Kaluđerović nije pucao u Borilovića dok je ovaj ranjen ležao na ulici. Potrebna je velika hrabrost suočiti se sa masovnim ubicom koji ima oružje. Prosto mi je nevjerovatno da je poslije jezivog zločina Borilović bio u situaciji da je bio toliko ranjen i bezopasan. Potrebna je velika analiza u narednih nedjelju-dvije kako bi se utvrdilo šta je uopšte istina – kaže Prelević.

Psihološka pomoć porodicama žrtava
Porodicama žrtava Vuka Borilovića, ali i onima koje je pomahnitali Cetinjanin ranio 12. avgusta, crnogorske vlasti ponudiće psihološku pomoć kako bi što prije izašli iz velike traume koju su doživjeli, najavio je Dado Šćekić, crnogorski ministar zdravlja.

– Mi ćemo za sve njih obezbijediti termine, bez čekanja, ali i da psiholozi i psihijatri, ako to bude njihova želja, odu kod njih ako oni ne žele ili ne mogu da dođu u ambulantu. Razgovaraću s direktorima domova zdravlja kako bismo uključili sve koji su potrebni: psihologe, psihijatre, terapeute – rekao je Šćekić.

Šćekić je rekao da je tragedija na Cetinju pokrenula brojna pitanja, a jedno od njih je izdavanje ljekarskih uvjerenja.

– Moramo urediti da sistematski pregledi budu obavezni prilikom zasnivanja radnog odnosa i poslije toga jednom godišnje. I društvo mora to da prihvati, jer je ovaj slučaj pokazao mnogo toga što se ne smije gurati pod tepih, da nam se ne bi vratilo kao bumerang – rekao je Šćekić.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *