U Prijedoru u prostorijama Omladinskog savjeta odrzana radonica na temu „Suprostavljanje umjesto ćutanja“ Mehanizmi zaštite od seksualnog uznemiravanja i diskriminacije na radnom mjestu.
Jednodnevnu radionicu organizovana u cilju povećanja učešća građana u procesu identifikovanja mjera i preporuka za unaprjeđenje sistema i kanala za prijavu seksualnog uznemiravanja i diskriminacije na radnom mestu, kao i za primjenu navedenih zakona koji štite podnosioce zahteva.
„Značajne za sindikalne organzacije koje su danas ovdje pozvane su pokazatelj da možda nemamo odziv kakav smo mi očekivali i koliko bi trebao da bude odziv onih koji po slovu zakona predstavljaju radnike u procesima ako dođe do uznemiravanja, kako se provodi proces kod poslodavca. Koji je korak sljedeći kada se obratimo agenciji, kada dolazi do sudskih procesa. I da li, uopšte, postoji način da traže od sindikata da budu upoznati sa ovim da bi danas sutra mogli biti zaštićeni. Poslodavci moraju biti svjesni da ovaj zakon ne štiti nikoga, ovdje imamo i povredu odgovornosti ako radnik zloupotrijebi svoje pravo pa nekoga okrivi kako ne treba. Nadam se da će ovaj zakon doći u ruke mnogih radnika i da ćemo znati koristiti svoja prava“ istakla je Murisa Marić, direktor Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor.
Uloga sindikata u prevenciji i borbi protiv, uznemiravanja i seksualnog uznemiravanja, kao i različitih oblika diskriminacije radnica i radnika, je važna kako na razini pojedinih sektora i područja djelovanja sindikata, tako i na razini svake firme i pravne osobe koja zapošljava njihove članove
zakon o uznemiravanju na radu donesen je jos 2021 godine i prema anketama koje su radjene vecina prijedorcana nije upoznata sa ovim zakonom i zato se organizuju ovakve radionice da bi se sto vise ljudi upoznali sa svojim pravima ako dodje do bilo kakve diskriminacije na poslu.
TV K3