Božana Kantar iz Tomašice bavi se organskom proizvodnjom Povrća. Zemlјa je, kaže, njeno zlato. Zimi je priprema, a u rano prolјeće već kreću radovi u bašti. Sve što uzgoji, prerađuje. Špajz i ambari puni su zdravih teglica i povrća.
Uvijek sam smatrala da ako puno malih lјudi, na puno malih mjesta uradi puno malih stvari, možemo da promijenimo nešto, da nam zemlјa bude plodnija, da sačuvamo planetu, kaže Božana Kantar domaćica iz Tomašice, koja se godinama bavi organskom proizvodnjom povrća.
Zemlјa je, kaže, njeno zlato. Zimi je priprema, a u rano prolјeće već kreću radovi u bašti. Sve što uzgoji, prerađuje. Špajz i ambari puni su zdravih teglica i povrća.
“Čitajući knjige nailazila sam na organski uzgoj i pokušala sam. U početku je bilo je grešaka, ali trebalo je i godina da mi nešto uspije. Nisam odustajala. Evo, već petu godinu pokušavam uzgojiti šparogu i neću odustati. Batat uzgajam deset godina, treba puno truda i posla, ali plodova ima. Kada ga naklijavam u februaru i kuća mi se pretvori u baštu. Možda sam i sklona pretjerivanju, ali stvarno želim da mi svaki ćošak bašte bude iskorišćen”, kaže Božana.
A proizvodi sve vrste povrća, začinsko bilјe… U njenoj bašti može se ubrati i raštika, kovrdžavi kelј, matovilac… Potrebna je samo dobra volјa i dobro naoštrena motika, kaže Bilјana.
Organska proizvodnja je proizvodnja bez hemikalija i ostalih dodataka.
“Mislim da se klima promijenila i da možemo uzgajati ono što nekad nismo mogli na ovim prostorima. Uvijek uradimo zimsko oranje, da mi u rano prolјeće zemlјište bude spremno. Ne sitnim ga previše i ne prerađujem sjeme. Ubacim ga u zemlјu, pa čekam do prvog kopanja. Protiv korova i bilјnih vaši koristim koprivu, čili papriku, zovu, pa čak i sodu bikarbonu. Za kupus sam napravila plastične leptirove koja sam postavila na žice i pozabadala u redove kupusa. Znate, leptirovi imaju svoju teritoriju i kada vide druge na njoj, neće sletjeti. Tako moj kupus opstane”, kaže kroz smijeh Božana.
Kozarski vjesnik