Primio je loptu na dvadesetak metara od gola, nije joj dozvolio da padne, već je levicom uhvatio volej i poslao je pod prečku.
Golčina za vođstvo Kolumbije u osmini finala Mundijala. Tvorac tog gola bio je Hames Rodriges, genije u nastajanju o kojem sada govore svi kojima je fudbal pri srcu.
Mladi, 22-godišnji Kolumbijac postigao je i drugi gol na meču sa Urugvajem i sada je sa pet pogodaka prvi na listi strelaca Svetskog šampionata.
Nije do sada Rodriges bio baš anonimus, sa velikim uspehom nosio je dres Porta, sada je član Monaka, ali partije na nivou najboljih fudbalera sveta poslužiće mu kao još jedan stepenik ka zvezdama (već se spominju Barselona i Real Madrid).
I ko je u stvari momak koji nas je sve oduševio? Rođen je 1991. u Kukuti, a fudbal mu je u genima. Otac Vilson nastupao je za Kali i za Tolimu, dogurao je i do mlade selekcije Kolumbije, dok mu je stric Antonio takođe profesionalno igrao fudbal za Independijente Medeljin.
“Nikada nije imao igračke kao druga deca, ali je imao lopte svih boja i veličina“, kazao je jednom prilikom njegov stric.
Međutim, Hames sa tom stranom familije nije baš imao sreće, pošto ga je otac napustio već sa tri godine. Takođe, i otac i stric imali su veze sa mafijom i neslavno su završili.
Najveća podrška malom Hamesu bila je majka Pilar Rubio, za koju je posebno vezan, ali prvi koji je primetio njegov talenat i koji ga je gurao napred bio je očuh Huan Karlos Restrepo.
“Hames nikada nije želeo da bude fudbaler, on je rođeni fudbaler“, rekla je njegova majka u jednom intervjuu.
Iako se kao klinac divio zemljaku Valderami i Zinedinu Zidanu, fudbalskog idola potražio je na sasvim drugoj strani – bio je to Oliver Atom, glavni junak crtane serije “Superšampioni“.
“Moj cilj jeste da osvojim Zlatnu loptu i to je razlog zašto vredno radim svakoga dana“, kaže Rodriges.
Hames se rano oženio, sa samo 19 godina, a surpuga mu je Danijela Ospina, rođena sestra golmana Kolumbije Davida Ospine. Prošle godine dobio je ćerku Salome, a ako ste se pitali zašto Hames ljubi podlakticu posle svakog gola, to je zato što je na tom mestu istetovirao ime svoje ćerke.
Osim izvanrednim igrama, Kolumbijci su zaintrigirali fudbalski svet originalnim proslavama golova. Hames uživa u salsi, mada inače ne voli mnogo da igra. Ipak, kada se postigne gol na Mundijalu, ples ne pada teško, naprotiv.
Iako se na SP do sada uglavnom isticao golovima, Rodriges ima i dar za dodavanja, a to dobrim delom duguje svom savršenom perifernom vidu, koji je znatno iznad proseka (naučno potvrđeno) i koji mu omogućuje pregled igre kakav drugi nemaju.
Prekretnica koja ga je dovela do sadašnjih visina bio je turnir “Poni“, koji se u Kolumbiji održava jednom godišnje – tada se na terenima okupljaju najtalentovaniji klinci iz zemlje, utakmice se prenose na televiziji, a skauti hrle ne bi li videli buduće asove. Čak 11 od 30 igrača sa prvobitnog spiska Hosea Pekermana igralo je na tom turniru.
Godine 2004. Hamesa je na “Poniju“ postigao gol direktno iz kornera, a završio je turnir kao najbolji igrač i strelac. Na tribinama je sedeo jedan čovek koji je gustim slovima u svoj notes upisao ime Hamesa Rodrigesa. Bio je to Gustavo Adolfo Upegi Lopes, bivši saradnik narkobosa Pabla Eskobara i čovek na razne načine povezan sa podzemljem. Kontroverzni biznismen, kako naše novine vole to da napišu.
Ne znamo koliko je Lopes dobročinstava uradio za života, ali Rodrigesa je pogurao ka njegovom snu. On je bio predsednik Fudbalskog kluba Envigado, u kojem je Hames debitovao kao profesionalac.
I danas sa Akademije Tolimense, gde je Hames igrao, tvrde ih je Lopes prevario u dogovoru kada je dovodio Rodrigesa, ali Gustavo Adolfo nije bio čovek sa kojim se valjalo kačiti (na kraju je i ubijen 2006. godine).
Ono što je Hamesa uvek izdvajalo od drugih jeste zrelost za svoje godine i socijalni milje u kojem je odrastao. Prepoznao je da mu je Upegi pružio veliku priliku, ali na tome nije stao – usavršavao se i privatno sa trenerom Omarom Suaresom.
“To govori sve o njemu. Koji drugi klinac njegovih godina bi uopšte i razmatrao da plati dodatno kako bi još trenirao jer želi da bude najbolji“, objašnjava Suares.
Sa samo 17 godina prešao je u argentinski Banfild i postao je najmlađi stranac koji je zaigrao u elitnom rangu takmičenja u Argentini. Već tada je bilo jasno da je Hames predodređen za velike stvari – 2010. godine prelazi u Porto, gde nastavlja svoj munjeviti uspon, da bi pred početak prošle sezone za 45 miliona evra otišao u Monako.
“Nije lako postići ono što sam ja uspeo, ali smatram da kada imaš san i kada ga zaista juriš i zamišljaš kako se ostvaruje, onda on može i da se ostvari. Ako nešto želiš i vredno radiš za to, onda može i da se realizuje“, kaže Hames.
(B92)