Priča koja se krije iza jedne od najpoznatijih fotografija

June 8, 2017, 8:11 am

Od nastanka dagerotipije i prvih bilježenja velikih istorijskih događaja, malo koja fotografija je postala poznatija od one na kojoj je prikazano podizanje sovjetske zastave iznad uništenog Berlina za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Nekoliko vojnika crvene armije, a s njima i fotograf Evgenij Kaldej, popeli su se na samu zgradu Rajhstaga, sjedište moći nekada najsnažnije evropske države.

Postavljena je ogromna sovjetska zastava sa čekićem i srpom, što je označilo konačni slom Hitlerovih planova o osnivanju njemačkog carstva koje će trajati hiljadama godina. Ali, ista fotografija predstavlja primjer i jednog od najranijih pokušaja fotomontaže kada je riječ o širenju propagande.

To se može vidjeti po vojniku koji je na slici imao dva ručna sata, što je bio dokaz pljačke koju su počinili vojnici Crvene Armije.

Zbog toga je jedan od satova uklonjen s konačne verzije fotografije, koja je postala jedno od najpoznatijih propagandnih djela u svjetskoj istoriji. To nije jedina problematična stvar u vezi sa spomenutom fotografijom – sve što se događalo tih dana u Berlinu i danas je nepoznanica.

Josif Staljin je 30. aprila naredio zauzimanje zgrade Rajhstaga, kako bi se taj događaj poklopio s međunarodnim praznikom rada koji se slavi 1. maja. Međutim, Crvena Armija je to naređenje krvavo platila.

Zastava je konačno postavljena kasno u noć 30. aprila, ali su je nacistički vojnici uklonili narednog jutra. Nakon krvavih borbi i teških gubitaka s obe strane, Kaldej i vojnici su se popeli na krov zgrade i podigli zastavu tek 2. maja. (express.hr )

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *