Preporuke Kancelarije OEBS za poštenije izbore u BiH

February 1, 2019, 7:19 am

Spriječiti zloupotrebu javnih sredstava u kampanji, politički subjekti treba da se uzdrže od pritiska na birače, a CIK BiH i tužioci treba blagovremeno da reaguju u slučaju kršenja zakona.

To su neke od prioritetnih preporuka za vlasti u BiH koje je sačinila Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava OEBS (ODIHR) u finalnom izveštaju o izborima koji su održani 8. oktobra prošle godine.

– Država treba da preduzme efikasne mjere za zaštitu prava birača na slobodan i tajan izbor. Trebalo bi preispitati procedure glasanja kako bi se osigurala tajnost glasanja i zaštite protiv nepotrebnog uticaja na birače. Treba ponovo razmotriti praksu objavljivanja imena birača na biračkim mjestima – preporučuje ODIHR.

Posebna pažnja posvećena je nepristrasnosti izborne administracije, pa ova posmatračka misija preporučuje da se pravo na članove u biračkim odborima ograniči samo na parlamentarne stranke na nivou BiH i entiteta.

– Alternativni mehanizmi za imenovanje članova biračkih odbora takođe mogu biti otvoreni pozivi, kada ih političke stranke ne uspiju imenovati na vrijeme – preporučuje ODIHR.

Predstavnik Koalicije za fer i poštene izbore „Pod lupom“ Vehid Šehić smatra da treba razmisliti o ovom prijedlogu jer se mnogi politički subjekti, male stranke, prijavljuju na izbore samo da bi dobile mjesta u biračkim odborima, koja potom prodaju većim strankama. Zato se dešava da u odborima jedna stranka ima i po tri člana, što je suprotno Izbornom zakonu BiH.

– Međutim, smatram da je prevashodni zadatak svih nas da se uvedu nove tehnologije, jer ćemo tada u najvećoj mjeri spriječiti izborne malverzacije. To su biometrijska identifikacija birača, video nadzor, kao i skener koji bi automatski skenirao rezultate sa svakog glasačkog listića. To je jako bitno zato što ni članovi biračkog odbora ne bi bili u dodiru s listićima tokom brojanja, što se dosad pokazalo kao način na koji može da se falsifikuje biračka volja, i kada je u pitanju pravljenje nevažećih listića ili dodavanje preferencija za određene pojedince na listama – kaže Šehić za Srpskainfo.

Kada je riječ o izbornom sistemu, mišljenje posmatračke misije je da treba revidirati izborne jedinice i broj mandata za nivo BiH, RS i FBiH kako bi se osigurala jednakost glasova.

– Treba poboljšati tačnost prebrojavanja glasova. Potrebno je uložiti dodatne napore kako bi se poboljšala tačnost registracije birača. Obaveza prijavljivanja smrti birača može se prenijeti na odgovarajuće medicinske institucije – preporuke su ODIHR.

Da bi se povećao procenat žena na kandidatskim listama, posmatrači preporučuju da se razmisli o povećanju finansiranja za one partije koje promovišu rodnu ravnopravnost, dodatnom slobodnom pristupu javnim medijima za kandidatkinje, te godišnjim partijskim subvencijama za finansiranje ženskih krila političkih partija.

Vlasništvo u medijima

U dijelu koji se odnosi na medije, posmatrači preporučuju donošenje zakonodavstva koje odvraća od pretjerane koncentracije medija, kako tradicionalnih tako i onlajn, kao i obezbjeđivanje potpune transparentnosti vlasništva nad medijima.

– Kao što je ranije preporučio ODIHR, svi javni emiteri treba da obezbijede nepristrasno i izbalansirano izvještavanje u vijestima i političkim programima za sve stranke i kandidate – dio je iz izvještaja.

(Srpskainfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *