Preminuo Stiven Hoking, jedan od najvećih umova današnjice (VIDEO)

March 14, 2018, 7:07 am

Najpoznatiji fizičar svijeta, profesor Stiven Hoking preminuo je u 77. godini života u svom domu u Kembridžu, u Velikoj Britaniji.

Kako je saopštila njegova porodica, Hoking je preminuo mirno, rano ujutru u srijedu, okružen najbližima.

“Duboko smo ožalošćeni. On je bio veliki naučnik i izvanredan čovjek, čije će naslijeđe živjeti godinama”, saopštila su njegova djeca Lusi, Robert i Tim.

Britanski naučnik je stekao svjetsku slavu zbog svog rada na teoriji o crnim rupama i otkriću da one emituju tzv. “Hokingovu radijaciju”. Hoking je bio prvi svjetski naučnik koji je u svom radu kombinovao opštu teoriju relativiteta i kvantnu mehaniku.

Iza sebe je ostavio niz djela od kojih je najpoznatija knjiga “Kratka istorija vremena”.

Hoking je tokom karijere razotrkio neke od najzamršenijih tajni kosmosa, uprkos tome što mu je sa 22 godine otkrivena amiotrofna lateralna skleroza (ALS) zbog koje je veći dio života proveo u kolicima, potpuno nepokretan, primoran da komunicira pomoću kompjutera i glasovnog sintizajzera.

Iako su mu ljekari predviđali još samo nekoliko godina života, profesor Hoking je još više od pola vijeka fascinirao naučnu i “običnu” javnost svojom sposobnošću da komplikovane stvari “prevede” na jezik običnih ljudi, zainteresuje ih za nauku, ali i da svojim kolegama naučnicima otkriva potpuno nove horizonte.

Hoking je vremenom postao i ikona popularne kulture, pa se pojavio u “Zvjezdanim stazama”, “Simpsonovima”, “Futurami”, “Štreberima”, ali i predstavama “Letećeg cirkusa Montija Pajtona” i na jednom od albuma legendarnog benda “Pink Flojd”.

“Jednom je rekao, ‘Ne bi ovo bio neki kosmos, da nije dom ljudima koje voliš’. Nedostajaće nam zauvijek”, saopštila je njegova porodica.

Hoking je rođen 1942. godine u Oksfordu, završio je prirodne nauke na čuvenom oksfordskom univerzitetu 1959, a doktorirao je na Kembridžu.

Knjigu “Kratka istorija vremena”, koja je prodata u više od 10 miliona primeraka, objavio je 1988. godine. Njegov život je opisan u filmu “Teorija svega” 2014. godine, a Edi Redmejn je za glavnu ulogu dobio Oskara.

Hokingov veliki, nedosanjani san, bio je da otputuje u svemir. Prošle godine je objavljen plan da tamo i ode na jednom od prvih letova kompanije Ričarda Brensona “Virdžin galaktik”.

“Svojoj planeti smo dali grozni poklon klimatskih promjena… Kada god bismo kroz istoriju bili suočavani sa sličnim krizama, imali bismo šta da kolonizujemo… Ali više nema ‘novog svijeta’, nema neke utopije iza ugla. Ponestaje nam prostora, i jedino što nam preostaje je da idemo na druge svijetove”, govorio je Hoking, koji je zagovarao brži razvoj u oblasti svemirskih putovanja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *