Na Scenni „Petar Kočić“ Narodnog pozorišta Republike Srpske održana je pres-konferencija organizovana povodom najave premijere predstave „Ivanov“ A. P. Čehova u režiji Željka Đukića i otvaranja izložbe pozorišnih plakata inspirisanih predstavom „Ivanov“, čiji su autori studenti Akademije umjetnosti u Banjoj Luci. Od 17 plakata pristiglih na konkurs, najbolje je ocijenjen rad autorke Andree Aleksić.
Predstavnicima medija dobrodošlicu je poželjela Milena Knežić, PR NPRS-a, sljedećim riječima:
„Ova pres-konferencija organizovana je povodom najave premijere predstave ‘Ivanov’ u režiji Željka Đukića, koja će biti izvedena sutra, 10. marta, na Velikoj sceni s početkom u 20 časova. Autorski tim, uz gospodina Đukića koji je sa Slavkom Milanovićem, velikim prijateljem našeg pozorišta koji više nije među nama, radio adaptaciju ovog komada, čine i scenograf Igor Vasiljev, kostimografkinja je Ivana Ristić, kompozitor Petar Bilbija, izbor muzike je, takođe, radio Željko Đukić, dizajner svjetla Aleksandar Čavlek, lektorka Nataša Kecman, suflerka Svjetlana Popović i inspicijent Dejan Andrić. Uloge tumače: Željko Erkić, Miljka Brđanin, Željko Stjepanović, Boris Šavija, Vedrana Mačković, Dana Poletan, Pavle Pavić, Belinda Stijak, Anando Čenić, Zoran Stanišić i Nikola Đaković“.
Predstavnicima medija obratila se v. d. direktora Dijana Grbić: „Izuzetno mi je zadovoljstvo što smo priveli kraju ovaj projekat koji je već dugo planiran i sada smo došli do finala koje je, kako ćete i sami vidjeti, kruna pozorišnog rada. Imaćete priliku da vidite predstavu koja u potpunosti priča šta jeste i kakvo treba da bude pozorište. Predstava ‘Ivanov’ bila je planirana u ranijem periodu, ali je odložena zbog objektivnih okolnosti, te smo tražili pravi momenat, a sinoć se pokazalo da je to vrijeme zaista došlo. Nadam se da će publika zaista prepoznati kvalitet i napor koji su ansambl i autorski tim uložili“.
Grbićeva je potom prisutnima ukazala i na značaj Slavka Milanovića i napomenula da će NPRS trajno čuvati uspomenu na ovog velikog prijatelja naše pozorišne kuće, te predstavila nove članove ansambla Danu Poletan i Ananda Čenića, a zatim pozvala reditelja da se obrati predstavnicima medija.
Reditelj Željko Đukić: „Slavko Milanović je iz više razloga izuzetno važan čovjek za nas u pozorištu. Davnih osamdesetih sam kao student beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti diplomirao predstavom u Kamernom pozorištu 55 u Sarajevu kada je Slavko Milanović bio upravnik te kuće. Dakle, moja prva predstava bila je sa Slavkom, a Slavkova zadnja bila je sa mnom. Sarađivali smo kad god nam se pružila prilika, pratio je moj rad i beskrajno sam mu zahvalan na svemu što sam od njega naučio. Kad se pomene Čehov, to je za sve koji se bave pozorištem mač s dvije oštrice, jer je u pitanju veliki pisac sa izuzetnim zahtjevima. Da biste uradili uspješnu predstavu po Čehovljevom tekstu potrebno je da se uklope svi elementi, svaka uloga i način razmišljanja, morate da poštujete njegov svijet, a opet i da nađete načina da kažete šta vi mislite o tome. U tom smislu, Čehov je vrlo težak i neuhvatljiv. ‘Ivanov’ je njegov prvi izvođeni komad i to je vrlo eksplicitan komad u smislu Čehovljevog mišljenja o društvu, o ruskoj provinciji, o promjenama koje su se dešavale sredinom XIX vijeka poslije ukidanja kmetstva. Čehovljevu filozofiju je, inače, lakše uočiti u tim ranim komadima, jer se kasnije vještije skrivao. Izabrao sam ‘Ivanova’ jer je mladalački komad, a istovremeno pruža priliku za rediteljsku obradu i izmjene s obzirom na to da posotoji više verzija teksta. Drugi motiv za izbor ovog komada je tema društva u krizi. Junak je toliko upetljan u krizu, unutrašnju i opštu društvenu, i nalazi se u lavirintu iz kojeg ne može da nađe izlaz. Pokušava da nešto uradi, ali mu ništa ne ide od ruke. To me podsjetilo na našu situaciju i ujedno je bila početna tačka za rad na predstavi“.
Željko Erkić tumači lik Ivanova i o radu na predstavi rekao je sljedeće: „Bilo mi je jako drago kada je odlučeno da ću igrati Ivanova, jer sam s njom počeo svoj glumački život na Akademiji. Bilo mi je drago da se vratim na ‘fabrička podešavanja’, kako mi u glumi često kažemo. Studije glume zasnivaju se na Čehovu i prvi koraci prave se sa njegovim dramama i tu studenti najviše rade na prirodnosti i govornoj radnji. Čehov je toliko kompleksan i istovremeno tačan pisac i njegove riječi su jasne, ali svaka od njih mora se proživjeti i promisliti kako bi bila istinita na sceni. Što se tiče samog procesa, baš sam uživao u istraživanju, čitanju neke druge materije o Ivanovu i u samom procesu rada“.
Dana Poletan, mlada glumica u ulozi Saše, izjavila je: „Prvo bih željela istaći da mi je velika čast što mi je pružena ovakva prilika. Ovo je zahtjevna, izazovna i velika uloga. Bilo mi je predivno raditi i sa partnerima na sceni i sa rediteljem, baš smo se bavili krhkošću Čehova i tim sitnim, opipljivim stvarima. Saša je stvarno jedna predivna, energična, mlada i entuzijastična osoba. Pokušala sam u sebi da nađem neke njene motive, a s druge strane sam morala u nekim scenama maksimalno suzbiti svoju ličnost kako bih uspjela izgraditi lik Saše onako kako smo ga zamislili. Drago mi je što sam kroz ovaj proces saznala i nešto novo o sebi“.
Anando Čenić, takođe novi član ansambla NPRS-a, rekao je: „Bila mi je velika čast raditi s rediteljem kakav je Željko Đukić koji je unio neke nove dimenzije. Kroz ovaj proces sam mnogo naučio, prije svega o bliskosti na sceni i ona upravo oslikava protok života koji ćete vidjeti u predstavi. Mislim da se svaki glumac u dubini duše osjeća privilegovano kad radi Čehova i povjerenje i učenje će mi ostati urezani u srcu nakon ovog procesa. Mi, mladi glumci, mogli smo zaista mnogo da naučimo od reditelja i kolega i na tome sam zahvalan“.
Posljednja se na pres-konferenciji obratila Miljka Brđanin: „Prvenstveno želim da zahvalim reditelju s kojim smo zaista divno sarađivali na povjerenju koje nam je ukazao i na tome što se bavio glumcima. Vidi se da je Đukić prvenstveno odličan pedagog, a tek onda reditelj i ljepota je, zaista, bila u procesu rada. Vratili smo se na osnove glume, bavili smo se glumom kao da nismo već formirani glumci. Čehov je ovaj komad pisao prije 130 godina, a aktuelan je kao da se dešava danas. Prvenstveno se bavi ljudskim dušama i njihovim problemima, koji su danas možda aktuelniji nego u tadašnje vrijeme. Zahvalna sam kolegama glumcima, ali i cijeloj ekipi koja je iza ove predstave, a ne vidi se na sceni, bez njih zaista ne bismo mogli. Nadam se da je repertoarski Narodno pozorište Republike Srpske dobilo kvalitetnu predstavu i kao kuća treba da budemo ponosni na to. Lik koji igram je Ana Petrovna i njena veličina je u tome što osjeća i daje bezuslovnu ljubav svom suprugu. Smatram da je suština čovjeka da osjeća i pruža ljubav, a ne da očekuje da bude voljen“.
Večeras, 9. marta, sa početkom u 19.30 časova u foajeu Narodnog pozorišta Republike Srpske biće upriličeno otvarnje izložbe plakata studenata Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci, koji su nastali kao dio kreativnih napora studenata Odsjeka za grafički dizajn da predlože rješenje plakata za predstavu “Ivanov”, koja će premijerno biti izvedena u petak 10. marta sa početkom u 20 časova. Osmišljavanje plakata od strane studenata Grafičkog dizajna predstavlja nastavak uspješne saradnje Akademije umjetnosti Banja Luka i Narodnog pozorišta Republike Srpske, a podsjećamo da će publika moći da pogleda prvu reprizu predstave „Ivanov“ u subotu, 11. marta, na Velikoj sceni s početkom u 20 časova.