U Podrum sceni u Gospodskoj ulici, na pravoslavni Veliki petak, 22. aprila 2022. godine od 20.30 biće premijerno izveden komad „Anastasija“ u kopridukciji „Centra za kulturu“ iz Dervente i Banjalučkog studentskog pozorišta.
Prema sopstvenoj adaptaciji drame „Aj, Karmela“ (španskog autora Hose Sančisa Sinestera), držeći se glavnog motiva izvornog teksta, reditelj Aleksandar Pejaković je na kamernu scenu postavio predstavu „Anastasija“. Ideja ove jednočinke realizovana je na osnovu opšte poznatog, najtragičnijeg događaja u istoriji Banjaluke: tog krvavog, 7. februara, 1942. godine, ustaški zločinci Nezavisne Države Hrvatske, u jednodnevnoj „radnoj smjeni“ umorile su preko dvije hiljade i trista (2300) golorukih, pravoslavnih Srba – žitelja Drakulića, Šargovca, Motika i rudnika Rekovac. Predstava je priča o Anastasiji i njenoj Majci, o dvije glumice, varijetetske umjetnice koje su u okolnostima Drugog svjetskog rata primorane da zabave zlikovce i na taj način (možda) iznude posljednju milost za zarobljenike koje su fašisti osudili na smrt.
„Anastasija i ja se i dalje rađamo, spajamo pa i razdvajamo. Proces kod ovakvih tematika je psihički složen i crpi dosta ali kad pomislite da radite veliku i važnu stvar svaka teškoća prođe!”, istakla je Jovanka Božović Milovanović.
Lik je nesvakidašnji jer nemamo priliku često da gledamo ovako napisane scene u pozorištu zato što predstava ima dva dela onozemaljski i ovozemaljski što i jeste specifično za ovu predstavu. Anastasija i ja se i dalje rađamo, spajamo pa i razdvajamo. Proces kod ovakvih tematika je psihički složen i crpi dosta ali kad pomislite da radite veliku i važnu stvar svaka teškoća prođe!
Veoma je važno ljudima pričati kroz umetnost jer je umetnost lek. Treba izlečiti sve ljude od mržnje, naučiti ih toleranciji i da, povrh svega, oproste. Umetnost ima lek za sve vrste ljudskih boljki koje svakodnevica taloži u nama. Svaka ratna priča za mene nosi veliku poruku – da je rat jedno zlo koje niko od nas ne želi!“
„Umjetnost može i mora postojati ne samo kao estetska, nego i kao etička kategorija, a na svakom umjetniku, ali i čovjeku uopšte, leži odluka kako da svoju poziciju odredi: služiti sotonskom, ili Božanskom“, kaže Elena Trepetova Kostić.
Zoran Kostić navodi da je predstava tužna hronika sjećanja, ali, istovremeno i nedvosmisleno priznanje umjetničkoj časti i dostojanstvu, ljudskosti i moralnoj vrijednosti kolektivne antifašističke svijesti.“
„Banjalučko studentsko pozorište od 2017. godine ima praksu da u svakoj narednoj sezoni uvede po jedno novo lice, banjalučkoj publici manje poznato. Prije svega želja reditelja Aleksandra Pejakovića je bila da radi sa glumicom Jovankom Božović Milovanović čiji je glumački dar upamtio još dok su zajedno studirali na Akademiji umjetnosti u Banjoj Luci. Kada smo konačno pronašli tekst u kojem bi ona trebala da igra naslovnu ulogu ispostavilo se da je Jovanka zaposlena u Centru za kulutru u Derventi i otuda i ideja o koprodukciji. Kockice su se složile i zato sam veoma zahvalna direktoru Centra za kulturu iz Dervente gospodinu Jelenku Živkoviću, koji je odmah prihvatio saradnju i omogućio da Derventa i Banja Luka zajedničkim snagama dobiju kvalitetnu pozorišnu predstavu. Nadam se da je tek početak naše saradnje i da ćemo u budućnosti više sarađivati na zajedničkim komedijama”, istakla je Sanja Vojvodić iz Banjalučkog studentskog pozorišta.
Jelenko Živković direktor Centar za kulturu Derventa rekao je kako ja za njih tema ove predstave veoma bitna jer i zgrada njihovog Centra za kulturu ima burnu istoriju, jer je tokom jednog perioda ratnih dešavanja bio pretvoren u logor za Srbe, gdje su bila najstrašnija mučenja i ubijaNja Srba kao i u NDH-a.
„Turistička organizacija grada Banja Luka, svojim prisustvom nastavlja davanjem podrške Banjalučkom Studentskom pozorištu, a samim tim i podrške 46. Sezoni pod nazivom “Mliječni put”. Da podsjetimo da ćemo do poslednjeg dana novembra slijediti repertoar i promovisati ga kao bitan kulturno-turistički proizvod. TOBL je prepozno važnost ovakvih kulturnih događaja kao bitnog segmenta turizma u smisli kulturno-turističkog proizvoda čiji cilj je promocija Banjaluke sa pečatom kulture.”, istakla je Branko Branković iz Turističke organizacije Banjaluke.
Direktorica Banjalučkog studentskog pozorišta naglasila je da predstavu „ANASTASIJA“ posvećuju nedavno preminulom glumcz Draganu Banjcu, koji je bio dugogodišnji član asistent umjetničkog rukovodioca Studentskog pozorišta.