Komunalno javno preduzeće “Gras” Sarajevo duguje 113 miliona KM, rudnici “Kreka” 104 miliona i “Kakanj” 80 miliona KM, te “Hidrogradnja” 58 miliona KM, pišu “Nezavisne novine”.
Iz Poreske uprave navode da preduzimaju sve mjere prinudne naplate – od blokade transakcionih računa, pljenidbe sredstava na računima, konstituisanja zakonskih hipoteka do pljenidbe imovine i njene prodaje.
U Poreskoj upravi smatraju da bez učešća Vlade FBiH ovaj problem neće biti moguće riješiti.
Sinan Husić, zamjenik predsjednika Samostalnog sindikata radnika BiH koji djeluje u FBiH, kaže da godinama ukazuje na taj problem, a razlog ovih velikih dugovanja i problema firmi koje su u većinskom vlasništvu FBiH je nebriga entiteta, pa i države za onim gdje je ona bila neprikosnoveni vlasnik.
“Razlog je loša kadrovska politika, loše upravljanje tim kompanijama”, rekao je Husić i dodao da je vrijeme da se podvuče linija šta je moguće oživjeti i načiniti efikasnijim.
Šef Kluba SDP BiH u Predstavničkom domu FBiH Elvir Karajbić kaže da je žalosno da je Vlada FBiH kao titular, odnosno vlasnik tih preduzeća, napravila i najveće gubitke u javnim preduzećima.
“To samo govori da su direktori, odnosno menadžeri koji su postavljeni u ta preduzeća, radili u ime onih koji su ih postavili, odnosno u ime političkih stranaka”, rekao je Karajbić.
On je pojasnio da su javna preduzeća bila mjesta odakle se izvlačio novac za određene političke moćnike i služila su za upošljavanje politički podobnih ljudi, a ne stručnih.
Poslanik HNS-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Slavica Josipović kaže da Vlada treba izaći sa sveobuhvatnim prijedlogom za sva preduzeća čiji je vlasnik Vlada FBiH.